Abone Ol

Kadir Topbaş istifa mı etti? Başbakan'dan önemli açıklama

İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın belediye meclisinde AK Partililer tarafından kabul edilen imar dosyasını veto etmesi ardından dosyanın hiç değiştirilmeden mecliste onaylanması sonrası istifa ettiği öne sürüldü. Bu iddia Başbakan Yıldırım'a soruldu.

Kadir Topbaş istifa mı etti? Başbakan'dan önemli açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın, İBB Meclisi’nde temmuz ayında oy çokluğu ile kabul edildiği halde, eksikleri olduğu ve ileride Meclis’i sıkıntıya sokabileceği gerekçesiyle iade ettiği 5 imar değişikliği dosyası AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla değişiklik yapılmadan bir kez daha onaylandı.

Ardından ise CHP'li Barış Yarkadaş Kadir Topbaş'ın istifa ettiğini iddia etti.

KADİR TOPBAŞ İSTİFA MI ETTİ?
Başbakan Binali Yıldırım Türk İş ile görüşmesinin ardından gazetecilerin konu hakkındaki sorusuna, “Bu konuda bugün içinde Kadir Bey bir açıklama yapacak” cevabını verdi.

5 DOSYADA NELER VARDI?

1-) Pendik Gökçebeyli Mahallesi’ndeki Çiftlik Kent Arsa ve Konut Yapı Kooperatifine ait yapılaşmış tarla ve özel orman vasıflı arazilerin bir kısmı park, köy meydanı ve ibadet alanı olarak ayrılmıştı.

2-) Beşiktaş Ortaköy’deki 1641 metrekarelik arazinin inşaat hakkı yaklaşık 500 metrekare artırılmıştı.


3-) Kartal Soğanlık mahallesinde 2 bin 400 metrekarelik park alanının ticaret ve konut alanına alınmasıyla ilgiliydi. İmar değişikliğini İBB Meclisi AK Partili meclis üyelerinin oylarıyla kabul etmişti.

4-) Zekeriyaköy’de anaokulu yapılmak için ayrılmış parselin konut alanına alınmasıyla ilgiliydi.

5-) Bayrampaşa 5 bin 500 metrekarelik parsellerde kamusal sağlık tesis alanı iptal edilmiş, bunun yerine özel sağlık tesis alanı planlara işlenmişti.