MedyaFaresi MedyaFaresi

Kadir Gecesi ne zaman? Kadir Gecesinde hangi ibadetler yapılmalı?

Ramazan ayının sonlarına doğru olduğu bilinen Kadir Gecesi geldi çattı. Müslüman alemi tarafından oldukça önemli bir yere sahip olan Kadir Gecesinde binlerce vatandaş ellerini Allah'a açıp rahmet ve bereket bekleyecek.

Eklenme: 20 Haziran 2017 21:56 - Güncelleme: 20 Haziran 2017 22:00

Kadir Gecesi ne zaman idrak edilecek sorusu tüm İslam alemi tarafından en çok sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor.  Kur'an-ı Kerim'in indirildiği gece olarak bilinen Kadir Gecesinde hangi ibadetler yapılmalıdır? Kadir Gecesinin anlam ve önemi nedir? İşte, Kadir Gecesinin idrak edileceği gece.
Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi geldi çattı. Esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği Kadir Gecesi, Ramazan Ayı içerisinde idrak edilecek. Kuran’ın indirilmeye başladığı kutlu gece esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir. Peki, 2017 Kadir Gecesi ne zaman ayın kaçında?

2017 Kadir Gecesi tarihi, binlerce Müslüman tarafından merak konusu oldu. Maddi ve manevi pek çok hikmeti, rahmeti ve bereketi içerisinde barındıran Kadir Gecesi bu yıl haziran ayı içerisinde idrak edilecek. Binlerce kişi Yüce Yaratan’ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur’an’ın indirilmeye başlandığı bu hayırlı gecede, tövbelerin kabulü için ellerini semaya açacak. Gecelerin en feyizlisi ve bereketlisi Kadir Gecesi bu sene 21 Haziran Çarşamba akşamını 22 Haziran Perşembe gününe bağlayan gece Kadir Gecesi olarak idrak edilecek.

KADİR GECESİ SURELERİ

Kur’an’ın 97. sûresi olan “Kadir sûresi” buna tahsis edilmiştir. Bu sûrede gece ile ilgili olarak şöyle buyurulur:


Kur'an-ı Kerim'de müstakil bir sûre ile şerefi yükseltilmiş, Kur’an’ın 97. sûresi olan “Kadir sûresi” buna tahsis edilmiştir. Bu sûrede gece ile ilgili olarak şöyle buyurulur: “Doğrusu biz Kur'an-ı Kadir gecesinde indirmişizdir. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır, melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için inerler. O gece tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” ( Kadir, 97/1-5.)

Bin Aydan Hayırlı Olan Kadir Gecesi Ramazan Ayı İçindedir

“Şüphesiz, biz onu (Kur’ân’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh Oruç lmihali 25 (Cibril) o gecede, Rab’lerinin izniyle her türlü i için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.” (Kadr, 87/1–5)

Peygamberimiz Kadir Gecesi’ni ihya eden kimsenin bağışlanacağını bildirmiştir:
“Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek, Kadir Gecesi’ni ibadetle ihya ederse, geçmiş günahları bağışlanır.” (Müslim, “Salâtü’l-Müsafirîn”, 175)


KADİR GECESİ'NDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

* Kur'ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

* Üzerinde namaz borcu olanlarin nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.

Süfyan-i Sevri: “Kadir gecesi dua ve istiğfar etmek namazdan sevimlidir. Kur"an okuyup sonra dua etmek daha güzeldir” demiştir (Tecrid-i Sarih Tercemesi, VI, 313).

* Peygamber Efendimiz (sas)'e salât ü selâmlar getirilmeli; O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

* Mü'minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

* Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
Hürriyet

Etiketler : Kadir Gecesi