MedyaFaresi MedyaFaresi

Kadir Gecesi bu yıl hangi güne denk geliyor?

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu ifade edilen Kadir Gecesi, bu yıl hangi güne denk gelecek? İşte 2015 yılı Kadir Gecesi ile ilgili tüm detaylar...

Eklenme: 11 Temmuz 2015 13:23 - Güncelleme: 11 Mart 2016 19:42

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an-ı Kerim'in Cebrail aracılığıyla Hz. Muhammed'e iletilmeye başladığı geceye verilen isim olarak kabul ediliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sitesinde yer alan bilgiye göre, bu yıl Kadir Gecesi, 13 Temmuz Pazartesi'yi 14 Temmuz Salı'ya bağlayan geceye denk gelecek.

Tüm meleklerin yeryüzüne indiğine, tüm duaların kabul olduğuna ve tövbekarların günahlarının affedildiğine inanılan gece İslam alemi için büyük önem taşıyor.

"KADİR GECESİ BİN AYDAN HAYIRLIDIR"


Kur'an-ı Kerim'de de Kadir Gecesi ile ilgili bir ayet yer alıyor. 

Kadir Ayeti'nde şu ifadeler yer alıyor: "Gerçek biz onu Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (o büyük fazl-u şerefini) sana bildiren nedir? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. Onda melekler ve Rûh, Rablerinin izni ile, herbir iş için iner de iner. O (gece) tan yeri ağarıncaya kadar bir selamdır". (Kadir, 97/1-5)

Yine Hz. Muhammed; “faziletine inanarak ve sevabını da yalnız Allah’tan umarak Kadir gecesini güzel amellerle geçirenlerin geçmiş günahlarının bağışlanacağı” (Buhârî, İman, 25, 27, 28; Müslim, Müsafi rîn, 173-176) müjdesini vermekte ve bu gecede “Allah’ım sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de affeyle” (Tirmizi, Deavat, 84; İbn Mâce, Dua, 5) diyerek Kadir Gecesi'nde dua edilmesini tavsiye ediyor.