MedyaFaresi MedyaFaresi

Kadınlar futbola da el attı, erkekler çatlasın patlasın!

Fox TV'deki 'Futbol Pazarı'nı sunan Ayşin Zeren, futbol bilgisi ve sempatik tavırlarıyla izleyicinin dikkatini çekmeyi başardı. Bakın, Zeren'in futbol merakı nereden geliyor.

Eklenme: 31 Ağustos 2009 12:08 - Güncelleme: 11 Nisan 2016 03:20

Fox TV'deki 'Futbol Pazarı'nı sunan Ayşin Zeren: Bizim amacımız kadın seyirciye de hitap etmek. Çünkü artık kadınlar da 'ofsayt'ın ne olduğunu biliyor. Erkekler çatlasınlar, oraya da el atıyoruz!
Bülent Korkmaz, Oktay Derelioğlu ve Cem Papila ile 'Fox Futbol Pazarı'nı sunan Ayşin Zeren, futbola küçük yaşlardan itibaren ilgisi olduğunu, hatta bir dönem Selimpaşa Spor'un bayan futbol takımında oynadığı belirten Zeren, "Amacımız bu programı sadece erkeklere değil kadınlara da izlettirebilmek" diyor.

Zeren, programını, futbol tutkusunu ve oyunculuk hakkındaki fikirlerini Maxim dergisine anlattı.

* Fox TV'de yayınlanan 'Futbol Pazarı'nı sunuyorsunuz. Futbolla haşır neşir olmak zevkli mi?
Türkiye için düşünürsek çok alışılmadık formatta bir futbol programı yapıyoruz. Amacımız kadın seyircilere de hitap edebilmek. Çünkü ben bunu her zaman söylüyorum; sanılanın aksine artık kadınlar da 'ofsayt'ın ne olduğunu biliyor. Maçlara gidiyor, maçları izliyor ve yeri geldiğinde tartışmalı pozisyonları bile konuşabiliyor. İtalya'da bizim yaptığımız işin daha ağır versiyonu yapılıyor. Daha açık seçik kıyafetler ile modeller programa çıkıyor.

EĞLENİYORUZ
Programda futbol dışından olan ama futbola ilgi duyan ünlülerin bakış açılarını öğrenmeye çalışıyoruz. Onlarla futbolu sentezleyerek eğlenceli bir program yapmaya çalışıyoruz. Cem Papila, Bülent Korkmaz, Oktay Derelioğlu gibi çok değerli yorumcularımız da var. Onların engin bilgilerinden yararlanmak güzel.

* Pazar gecesi ekrandaki erkek egemenliğine bir alternatif yaratmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla...
Aynen! Bir de futbol programlarındaki argo konuşmalar, kavgalar ve samimiyetsizlik yerine içerisinde futbolun olduğu, futbolun konuşulduğu bir program yapmayı hedefliyoruz. İzleyicilerin futbol programında kadın görmesi şaşırtıcı tabii ki... Senelerden beri alışılmış bir düzen var, futbol programlarını erkekler yönetiyor. Ama kadınların futbola olan ilgisi son zamanlarda arttı. Program sonrasında kadınlardan güzel tepkiler alıyorum. Erkekler futbolu kendi mahremiyet alanları olarak görüyor fakat çatlasınlar patlasınlar, oraya da el atıyoruz.

MAÇLARA GİDERİM
* Amatör veya profesyonel olarak hangi sporları yaptınız?
İki yıl Beşiktaş'ta voleybol oynadım, altı yıl kadar Darüşşafaka'da yüzdüm. Üç buçuk yıldır ise tenis oynuyorum.

* Atletik yapınızı ve omuzlarınızın genişliğini yüzmeye bağlayabiliriz o zaman...
Evet, tabii. Spor benim için bir yaşam tarzı.

* Taraftarı olduğunuz bir takım var mı?
Var ama şimdi söylemem. 35 hafta sonra yani program bittiğinde ancak söyleyebilirim.

* Peki futbol maçlarına sık sık gider misiniz?
Tabii ki de. Özellikle Beşiktaş'ın Çarşı grubunu yürekten destekliyorum. En son Beşiktaş maçına gittiğimde, herkesle çekirdek çitlerken bir süre sonra omuz omuza 'lay lay' çekme kıvamındaydık. Beş altı basamak aşağıya uçmuştum. Özellikle BJK maçlarını çok seviyorum.

FUTBOL OYNADIM
"Her zaman futbola ilgim vardı. Hatta bir ara Selimpaşa Spor'da bayan takımında oynadım. Bir dönem birkaç turnuvaya katılmıştım ama tekme yiyince bıraktım. Onun dışında çok iyi bir izleyiciyim."

* Başınızdan geçen ilginç bir hikâye var mı bu meslekte?
Mesela benim bu işe başlama hikayem o açıdan ilginçtir. 18 veya 19'umdaydım; sevgilimi beklerken bir reklam ajansından teklif almıştım. Televizyon sektöründeki hayatım bu şekilde başladı. Gerçi sonra o çocuktan da ayrıldım ama...

* Olsun önayak olmuş! En beğendiğiniz futbolcular kim peki?
İbrahimoviç ve Messi'yi çok beğeniyorum. Şimdi Türk oyuncu da sorarsınız bana... Gökhan Gönül diyelim.

* Beğenmediğiniz bir oyuncu var mı?
Hayır, yok. Beğenmediğim değil de, oyun içerisindeki hırçın ve agresif tavırlarıyla Lugano diyebilirim...