Abone Ol

Kaçırdıkları kızına karşılık para ve 2 kız teklif ettiler

Diyarbakır merkez Sur ilçesinde akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Köye misafirliğe giden bir aile misafirliğe gittikleri evin lise 2. sınıfa giden kızını kaçırdı. Kaçıran aile kızın ailesine karşılık olarak para ve beğendiği 2 kızı teklif etti.

Kaçırdıkları kızına karşılık para ve 2 kız teklif ettiler

Merkez Sur ilçesine yaklaşık 8 kilometre mesafede bulunan Karabaş mahallesinin Kümeevler mezrasında gelen göçebe bir aile, Mehmet Salih G. tarafından ağabeyine ait boş eve yerleştirildi.

Evde konaklamalarına izin verilen göçebe ailenin ‘Taner’ ismiyle bilinen oğlu, iddiaya göre 4 çocuklu Mehmet Salih- Ayfer G. çiftinin, Karaçalı GAP Anadolu Lisesi 2’nci sınıf öğrencisi kızı B. G.’yi 3 Kasım’da kaçırdı.

Mehmet Salih G., ortadan kaybolan kızının bulunması için güvenlik güçlerine haber verdi ancak B. G. bulunamadı. Mehmet Salih G., bir süre sonra ulaştığı ailenin, kızına karşılık para ve beğendiği 2 kızı teklif ettiğini belirterek, “Bizim göçer dediğimiz ya da göçebe olarak yaşayan bir aile yaz mevsiminde bizim köye yerleşti.

Havalar soğuyunca da boş olan ağabeyimin evine yerleşmelerine izin verdik. Ben de inşaatlarda çalışıyorum, gurbetteyim. Ben çalışırken hanıma demişler ki, ‘Kızınızı oğlumuza verin.’ Hanım da elinde bir şey olmadığını, babasının karar vereceğini söylemiş.

Ben geldiğimde benim kızımın okula gittiğini söyledim. ‘Okulunu bitirsin sonra Allah neyi gösterir, o zaman bakarız’ diye cevap verdim. Kızımın evlenmesine razı olmadım. Yine de kızımın kararını sordum. Kızım da bana ‘Baba ben evlenmem, okula gideceğim’ dedi.

Benden utanır diye annesine, ablasına, ağabeyine de sordurdum, onlara da aynı şeyi söylemiş. Ben yine işe gittiğim sırada ağabeyim beni aradı, kızımı istediklerini söyledi. Ben ona da kızımın küçük olduğunu söyledim” dedi.

Kaçırdıkları kızına karşılık para ve 2 kız teklif ettiler - Resim: 1

4- 5 KIZI AYNI YÖNTEMLE KAÇIRMIŞLAR

Mehmet Salih G., Adapazarı’nda çalışırken, 3 Kasım’da Diyarbakır’daki kızının kaçırıldığını öğrendiğini anlatarak, şöyle devam etti:

“Oğlanın babasını aradım. Babası, kızımın küçük olduğunu, kendi oğlunun ise 25 yaşında olduğunu söyledim. ‘Bir cahillik yapmışlar, kızımı getirin konuyu kapatalım’ dedim. O da bana, ‘Aile olarak 4- 5 gelini bu şekilde kaçırmışız. Çoğunun da yaşı 15’in altında.

Kimse de bir şey yapamadı, bundan sonra da kimse bize bir şey yapamaz’ dedi. Ona ‘Güçlü olabilirsin ama benim devletim daha güçlü, ben devletime, askere, polise güveniyorum’ dedim. Kızımın kim tarafından kaçırıldığı belli. Ama hiç bir şey elde edemiyoruz” diye konuştu.

‘KIZIMA KARŞILIK 2 KIZI TEKLİF ETTİLER’

Kızını kaçırdığını öne sürdüğü ailenin Berfin’e karşılık para ve beğenecekleri 2 kızı teklif ettiklerini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Kızımın kendi rızasıyla gittiğine inanmıyorum. Aracılar geliyor para teklif ediyorlar. Ben de onlara ‘Kızımın bedelini kimse ödeyemez, öyle bir şansınız yok’ diyorum.

Muhtar ve ağaları gelmişler bizimkilere demişler ki ‘Bizim ailemizin içerisinde beğendiğiniz 2 kızı seçin alın götürün, oğlunuza mı, yeğeninize mi kime götürüyorsanız götürün’ demişler. Ben öyle bir terbiyesizlik yapamam, onlar gibi değiliz, ben böyle bir şeyi kabul etmem.

Ben devletime güveniyorum, jandarma, polis, asker kızımı inşallah en kısa sürede ortaya çıkaracak. Kaba kuvvetle iş halledemezler.”

Berfin’in karakalem portresini gösteren annesi ise kızının bulunmasını istedi.

DHA