MedyaFaresi MedyaFaresi

''Julia Roberts'ı taklit etmeyeceğim'' diyen ünlü oyuncu kim?

Tiyatrokare'nin \"Çelik Manolyalar\" oyununda oynayan Saadet Işıl Aksoy, filmde kendisiyle aynı rolü oynayan Julia Roberts'ı taklit etmeyecekmiş!

Eklenme: 23 Şubat 2010 11:02 - Güncelleme: 06 Nisan 2016 04:58

Julia Roberts, Shirley Maclaine, Saly Field, Dolly Parton, Olympia Dukakis'in rol aldığı 1989 yapımı 'Çelik Manolyalar' filmi Türkçeleştirilerek sahneye konuyor. Bir kuaför salonunda hayata direnen kadınların hikayesini anlatan oyunda, Saadet Işıl Aksoy, Şenay Gürler, Suzan Aksoy, Suna Keskin, Oya İnci ve Aslıhan Erguvan rol alıyor. Robert Harling'in kaleme aldığı oyun, Tiyatrokare tarafından Eczacıbaşı Schwarzkopf katkılarıyla 4 Mart'tan itibaren Nişantaşı'ndaki Hadi Çaman Tiyatrosu'nda sahnelenmeye başlanacak. Oyun, geçen hafta düzenlenen bir basın toplantısı ile tanıtıldı.

KADINLARIN ENERJİSİ POZİTİF
Oyuncularla birlikte oyunun yapımcısı Nedim Saban ve yönetmeni Mehmet Ergen'in de katıldığı toplantıda Saban, "Bu benim 18 yıldır hayalini kurduğum bir projeydi. Sonunda gerçekleştiği için çok mutluyum" derken, kadın oyuncularla çalışmayı da şöyle anlattı: "Hep kadınlarla çalışmak zor derler ya, ben buna katılmıyorum; erkeklerle çalışmak çok daha zordur. Özellikle erkek kulisinde hep maç ve içki muhabbeti döner, kadınlarda ise öyle bir şey yok. Hepsi çok şeker ve kaliteli insanlar. Pozitif enerji yayıyorlar." Oyunun yönetmeni Mehmet Ergen ise oyunu, "Çelik yüreklerle savaşırken, manolya gibi solan bu kadınların, kendi içlerinde yaşadıkları hastalık, ölüm, aşk, yaşam mücadelesi ve hayata tutunuşları... Dışarıdan baktığınızda, hiçbir şeye aldırmadan yaşayan, giyinip, süslenip hayatın tadını çıkartmaya çalışan ve düğün hazırlığı yapan bu kadınlar aslında zor hayatlarını anlatıyor" şeklinde anlattı.

JULIA'YI TAKLİT ETMEM
'Çelik Manolyalar' filminde Julia Roberts'ın canlandırdığı Shelby karakterini, tiyatro sahnesine taşıyacak olan Saadet Işıl Aksoy, ilk kez profesyonel olarak tiyatro sahnesine çıkacak olmanın heyecanını yaşadığını söyledi. "Tiyatro yapmayı çok istiyordum. Oyunun hikayesini okuduktan sonra filmi izledim ve karakterin hikayesinin bu kadar gerçek olduğunu görünce çok etkilendim" diyen Aksoy, "Julia Roberts'ı taklit etmeyeceğini de sözlerine ekledi. Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü: "Filmi 'o ne yapmış, aynısını yapayım' bakışıyla izlememeye çalıştım; çünkü bu durum oyuncu için çok riskli olabilir. Biri olmaya çalışmak oyuncuyu çok başka bir yere götürür." Tiyatroda rol alacak olmanın oyunculuğuna büyük katkısı olacağını belirten Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü: "Daha önce de tiyatro sahnesine çıktım ama çok kısa bir roldü. İlk defa sahnede uzun bir rol ve baştan sona kadar devam edecek bir performans sergileyeceğim. Bayağı heyecanlıyım ve bir stres dönemi içerisindeyim. Böyle usta oyuncular ile de aynı sahnede yer almak benim için çok büyük bir tecrübe. Onlar, sahnelerini prova ederken aşağıda oturup onları izlemek bile benim için büyük bir tecrübe."

BİR GÜN İŞSİZ KALIRSAM KUAFÖRLÜK YAPABİLİRİM!
'Avrupa Yakası'nda canlandırdığı Fatoş karakteriyle çok sevilen Şenay Gürler, 'Çelik Manolyalar'da kuaför salonu sahibi Truvy'i canlandırıyor. Rolü için iki ay kuaförlük eğitim aldığını söyleyen Gürler, şunları anlattı: "Başka bir oyunla anlaşmıştım ama o oyun iptal olunca bir yıldır üzerinde konuştuğumuz bu oyunda oynama şansı yakaladım. Benim rolümü sinema versiyonunda Dolly Paron canlandırmıştı. Truvy; Pollyanna gibi. Hayata karşı son derece pozitif, güzler yüzlü, hiç sıkıntısı yokmuş gibi gözüken bir kadın. Aslında o da hayatında pek mutlu değil ama çok sağlam duruşlu bir kadın. Kendi içinde sıkıntılar yaşıyor ama kimseye belli etmemeye, hep olumlu düşünmeye çalışıyor."

ÇOK YAKIŞIYOR
Gürler inandırıcı olmak için rolüne çok iyi hazırlandığını da belirtti ve ekledi: "İki ay kuaförlük dersleri aldım. Saç yapmayı da öğrendim sayılır. 1980'lerin saçını, hatta gelin saçı filan yapabiliyorum. Bundan sonra kendi saçımı da kendim yapacağım. Eğer bir gün işsiz kalırsam bir kuaför salonunda çalışabilirim." (gülüyor) Öte yandan Şenay Gürler basın toplantısında mini bir şov da yaptı. Saadet Işıl Aksoy'un saçlarını tarayan Gürler kuaförlüğün kendisine çok yakıştığını söyledi.