MedyaFaresi MedyaFaresi

JP Morgan sızdırdı: Hükümet yabancı yatırımcıya kıyak yapmış

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın portföy yöneticileriyle yaptığı gizli ‘dolar kuru’ toplantısının içeriği, yatırım bankası JP Morgan tarafından piyasaya sızdırılınca bazı yatırımcıların ‘haksız kazanç’ elde ettiği ortaya çıktı.

Eklenme: 03 Nisan 2018 11:24 - Güncelleme: 03 Nisan 2018 11:28

Dün Ağbal’ın, 29 Mart 2018 perşembe günü sabahı, Türkiye’de portföy yatırımı yapan yabancı kurumların temsilcileriyle toplantı yaparak, onlara ‘gelecek hafta dövizi düşürecek adımlar atacağız’ bilgisini verdiği öne sürülmüştü.

29 Mart 2018 Perşembe günü sabah saatlerinde dolar kuru 4 lira seviyesinin üstünde seyrederken, üç saat içerisinde 3.94 lira seviyesine düşmüştü. Kurdaki oynamanın Ağbal’ın yabancı kurumlarla yaptığı toplantıdan kaynaklandığını belirtilmişti. Bu bilgileri alan kurum temsilcilerinin döviz piyasasına satıcı olarak girip dolar kurunun düşmesini sağladığı belirtilmişti.

Cumhuriyet’in haberine göre görüşmede Bakan Ağbal, yabancı yatırımcılara, “Dün ekonomi birimleri yoğun çalıştık, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan çok yakın zamanda ekonomiyle ilgili çok önemli bir paket açıklayacak” dedi.

‘Hükümetle görüşmemizden’

Toplantıda konuşulanların JP Morgan’da çalışan bir analist tarafından not haline getirilerek yatırımcılara ulaştırıldığı da gelen bilgiler arasında. JP Morgan’ın bu notu HSBC tarafından da paylaşılınca Ankara’da kriz yaşandı.

Yatırım bankası JP Morgan’ın piyasaya sızan notunda şu ifadeler yer aldı: “Hükümetle görüşmemizden, Türkiye varlıklarına dair kısa vadeli bir rahatlama olacağını düşünüyoruz. Muhtemelen gelecek hafta enflasyona dair yeni bir paket acıklanabilir. Anlıyoruz ki geçen birkaç günlük süreçte, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve hükümet yetkilileri arasında, finansal stabiliteye dair, koordine edilmiş görüşmeler var.”

Meclis’e soru önergesi

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan “Peki, bu bilgilerin bir grup yatırımcıya erken verilmesinin haksız kazançlara yol açacağını ve bu eylemin suç olduğunu Maliye Bakanı bilmiyor mu” diyerek, Meclis’e dün konuyla ilgili soru önergesi vermişti.

Paylan’ın bu bağlamda Maliye Bakanı Ağbal’a yönelttiği sorular şu şekilde:

* 29 Mart 2018 perşembe sabahı portföy yatırımcıları ile toplantı yaptınız mı?

* Bu toplantıda, dolar kurunu düşürecek hangi adımların bilgisini verdiniz?

* Bu toplantı, başbakan ve ekonomi koordinasyon kurulu üyelerinin bilgisi dahilinde mi yapıldı?

* 31 Mart 2018 cumartesi günü, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ekonomi yönetimine yaptığı sert eleştirilerin sebebi bu toplantı mıdır?

* Bu bilgilerin bir grup yatırımcıya erken verilmesinin haksız kazançlara yol açacağını ve bu eyleminizin suç olduğunu biliyor musunuz?

* İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

Etiketler : JP Morgan, Naci Ağbal