MedyaFaresi MedyaFaresi

İzmir'de göçmen yüklü kamyon dere yatağına uçtu: Çoğu çocuk, 22 ölü

İzmir'de, kasasında Yunanistan'ın Samos Adası'na gitmeyi planlayan bir grup yabancı göçmenin bulunduğu kamyon dere yatağına düşmesi sonucu ölenlerin sayısı 22'ye çıktı. Olayda çoğu çocuk 13 kişi de yaralandı.

Eklenme: 14 Ekim 2018 10:18 - Güncelleme: 14 Ekim 2018 13:59

Alınan bilgiye göre, Aydın'dan İzmir yönüne ilerleyen kamyon, Menderes ilçesinde yoldan çıkarak Değirmençay'a devrildi.

Hayatını kaybeden göçmenlerin uyruklarına ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre Afyon'dan İzmir'e gitmekte olan kamyon TSİ 08.00 civarında Gaziemir ilçesindeki Adnan Menderes Havalimanı yakınlarında devrildi.

Virajı alamayan kamyon savrulup karşı taraftaki bariyerleri aştı, Değirmençayı Deresi yatağına uçarak ters döndü.

Olay yerine çok sayıda sağlık, arama-kurtarma ekibi sevk edildi.

DHA, yabancı uyruklu göçmenlerin insan kaçakçılarıyla anlaşıp kamyonla İç Anadolu Bölgesi'nden alındıklarını, Menderes ilçesi sahilinden tekneye binmeyi planladıklarını bildirdi.

Şoför: Önüme beyaz araç çıktı

Yaralılar İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralılardan 9'unun çocuk, 2'sinin yetişkin olduğu bildirildi.

Yaralılar arasındaki şoförün de iki bacağı kırıklar nedeniyle alçıya alındı. Şoför ilk ifadesinde, "09 Aydın plakalı kamyonu ile saat 03.00'te Söke'den yola çıktığını, Sazlıköy'ü geçtikten sonra mültecileri kamyona aldığını ve yakıtı olmadığı için Selçuk otobanına girdiğini, kazanın olduğu Kısıkköy bölgesinde ise önüne beyaz aracın çıktığını, çarpmamak için ani hareket yaptığını ve kavşakta kontrolü kaybederek, dereye uçtuğunu" söyledi.

İŞTE O GÖRÜNTÜLER

Olay yerine gidip yetkililerden bilgi alan CHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan göçmen kaçakçılığına yönelik önlemlerin arttırılması gerektiğini söyledi.

Özkan, "Aşağıdaki manzara korkunç. İnsanların umut içinde evlerinden kalkıp binlerce kilometre uzakta umuda doğru yolculuk yaparken, böyle bir sonla karşılaşmaları gerçekten çok üzücü. İnsanlık adına büyük bir dram. Buna bir çare bulunması gerekiyor (...) Kamyonda herhangi bir güvenlik önlemi yok. O nedenle ölü sayısı çok olmuş" dedi.