MedyaFaresi MedyaFaresi

İzmir'de Atatürk'ü görmek için 150 bin kişi toplandı!

VİDEO- 22 metrelik tekne üzerine yerleştirilen projeksiyon makinesiyle oluşturan hareketli su perdesinde, at üzerinde Atatürk canlandırması yapıldı.

Eklenme: 10 Kasım 2013 00:32 - Güncelleme: 11 Mart 2016 00:52

İzmir’de Atatürk’ü görmek için 150 bin kişi toplandı.. VİDEO

Üçkuyular’dan hareket eden Atatürk görseli deniz üzerinden Gündoğdu Meydanı’na at sürdü, 150 bin İzmirlinin akın ettiği kıyı şeridinde gösteri ilgiyle izledi.

Atatürk’ü anma etkinlikleri kapsamında Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan tarafından organize edilen ’Atatürk’ün Körfez Turu’ projesini izlemek için İzmirliler kıyı bandına akın etti. 22 metrelik tekne üzerine yerleştirilen projeksiyon makinesiyle oluşturan hareketli su perdesinde, at üzerindeki Atatürk canlandırması İzmir Körfezi üzeri Üçkuyular İskelesi’nden saat 19.30 sıralarında hareket etti.

KIYI BANDINA İNSAN SELİ AKTI

Denizden iki yelkenlinin eşlik ettiği 15 metre yüksekliğe ulaşan Atatürk görseli sırasıyla Mustafa Kemal Sahil Bulvarı, Konak İskele, Kordon kıyı şeridinden Gündoğdu Meydanı’na geldi. Yaklaşık 2 saat süren yolculukta güzargah üzerindeki kıyı bandı, insan seliyle doldu taştı. Kıyı şeridinde bekleyenlerin dışında evlerinde oturan vatandaşlar pencere ve balkonlarına çıkarak gösterimi izleyip, bayrak salladı. Atatürk görselini izlemek için sürücülerin yavaşlaması güzargah üzerindeki trafikte yoğunluğa neden oldu.

Bursa\'da dev Atatürk portresi.. VİDEO

YÜZLERCE DİLEK BALONU UÇURULDU

Teknenin kıyı şeridinden geçmesini bekleyen bazı İzmirliler dilek balonları uçurdu. Aileler yüzlerce dilek balonunu gökyüzüne bıraktı. Chopper kulüpleri ve bisikletçiler de kıyı bandında Atatürk görselinin geçmesini bekleyen İzmirlilere, görsel şovlar hazırladı. Yapılan gösteriler İzmirlilerden yoğun alkış alıp, ’Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganlarıyla kenti inletti.

İşte Atatürk’ün gerçek sesi -VİDEO-

ATATÜRK, ’KIZLI-ERKEKLİ YİNE TOPLANMIŞSINIZ BU MEYDANDA’ DERDİ

Atatürk görselinin Gündoğdu Meynadı’na yaklaşmasının ardından sahneye çıkan Hakan Tartan yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Biz İzmiriz, Atatürk’ü farklı severiz. Bu yılda Ulu Önder Atatürk Üçkuyular’dan yola çıktı ta Gündoğdu Meydanı’na kadar bütün sahili katederek bizlere geldi. Bize sevgisini inancını dile getirdi. Canlanabilseydi, şöyle karşımıza gelseydi diyecekti ki; ’Sevgili izmirliler kızlı erkekli yine toplanmışsınız bu meydanda’ Cumhuriyete ulu önder Atatürk’e demokrasimize ve geleceğimize sahip çıktığınız için sizlere çok teşekkür ediyorum. Aşk olsun size İzmirliler aşk olsun size İzmirliler."

Hakan Tartan’ın alkışlarla sahneden inmesinin ardından sahne alan 45 kişilik Boğaziçi Cazz korosu, meydanı dolduran binlerce İzmirli’ye, Atatürk’ün sevdiği türkü ve şarkılardan oluşan unutulmaz bir müzik ziyafeti yaşattı.

İşte Anıtkabir\'in en gizli odası.. VİDEO


GECEDEN NOTLAR

Etkinliğe katılan İzmirliler kurulacak prestagram noktalarında Atatürk ve kendilerini bir araya getiren fotoğraflar ve mesajlar ile bir başka yeni teknoloji ile tanıştı.

Gündoğdu Meydanı’na kurulacak Social Wall ekranı ile de yine sosyal medyada paylaştıkları Atatürk’e ilişkin özlem ve düşüncelerini digital ekrandan izleyebildi.

Etkinliğin sosyal medya ayağı, Atamizmir’de hashtag’i üzerinden izlendi.

Fotoğraflarla Mustafa Kemal Atatürk -FOTO GALERİ--

Atatürk İzmir’e arkadaşlarıyla böyle geldi. -VİDEO--

Erdoğan ile Atatürk aynı klipte -VİDEO--

Atatürk’ün yayınlanmamış görüntüleri -VİDEO--