MedyaFaresi MedyaFaresi

İzmir yasaklar şehrine döndü

İzmir'de yasaklar listesine yenileri ekledi. İzmir Valiliği kararıyla, seçim çalışmaları öncesi kent genelinde yapılacak tüm basın açıklamaları ve protesto eylemlerine önemli yasaklar getirdi.

Eklenme: 09 Mart 2015 17:45 - Güncelleme: 01 Mart 2016 11:44

İzmir’de Ege Üniversitesi öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun ölümünün ardından geçen hafta senato kararıyla üniversite kampüsü içerisindeki basın açıklamaları yasaklandı. Yasağın etkili olmaması üzerine cinayetin işlendiği bölge, iki metre yüksekliğindeki sac bariyerle kapatıldı.

Bu haberlerin ardından İzmir’den bir yasak haberi daha geldi. Bu kez İzmir Valiliği, il sınırları içerisinde gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacak basın açıklamaları ile benzeri faaliyetlerle ilgili bir karar açıkladı. Karara göre, siyasi partiler, sendikalar, dernekler ve sivil toplum örgütleri başka bir siyasi parti, sendika, dernek ve sivil toplum örgütüne ait bina önünde basın açıklaması yapamayacaklar.

YASAĞA UYMAYANA PARA CEZASI

İzmir valiliği, yaklaşan seçim çalışmaları öncesinde protesto gösterileri için tartışılan bir karara imza attı. Valilik aldığı yeni kararla, kent genelinde siyasi partilerin, derneklerin, STK’ların başka parti, dernek ve STK önünde, kamu kurumları yakınında basın açıklaması, protesto gösterileri ve yürüyüşü yapmaları yasakladı. Bu kurala uymayanlara ise, 208 TL para cezasının verileceği açıklandı. Yasaklara tepki gösterenler, kent genelinde Ak Parti korumacılığının yapıldığını öne sürdü. ÇHD Başkanı Şule Aslan Hızal, “İç güvenlik yasası çıkmadan valilerin nasıl kararlar alacağını da böylece görmüş olduk” dedi.