MedyaFaresi MedyaFaresi

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çıray: Türkiye’de yeni siyasi partilerin kurulması iyidir

Medyafaresi.com özel haber- Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve kurmayları, "Gelecek Partisi" ismini verdikleri yeni partilerinin ismi ve kuruluş dosyasını bugün 12 Aralık 2019 günü İçişleri Bakanlığı'na verdi. Partinin logosunda ise yeşil renkli çınar yaprağı var.

Eklenme: 12 Aralık 2019 17:49 - Güncelleme: 12 Aralık 2019 20:03

Davutoğlu’nun Partisi siyaseti nasıl etkileyecek:  İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Çıray: Türkiye’de yeni siyasi partilerin kurulması iyidir; Türk demokrasisi için hayırlı, rekabet olmasında fayda var.

Eski başbakan Ahmet Davutoğlu ve kurmayları, "Gelecek Partisi" ismini verdikleri yeni partilerinin ismi ve kuruluş dosyasını bugün 12 Aralık 2019 günü İçişleri Bakanlığı'na verdi. Partinin logosunda ise yeşil renkli çınar yaprağı var.

Hülya Karabağlı - Medyafaresi.com Özel Haber

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray,  İçişleri Bakanlığı’na bugün partisinin resmi kuruluş başvurusunu yapan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun adı ‘Gelecek Partisi’ olarak belirtilen partisiyle ilgili “Türkiye’de yeni siyasi partilerin kurulması iyidir. Türk demokrasisi için hayırlı, rekabet olmasında fayda var”  görüşünü dile getirdi.  

Partiyle ilgili bir değerlendirme yapmanın erken olduğunu köye ne kadar saatte gidebileceğini soran kişiye yürüyüşüne baktıktan sonra yanıtı anlatan fıkrayla özetleyen Çıray, “Değerlendirme yapmamız için bu partinin yürüyüşünü görmemiz lazım” açıklamasını yaptı.

Yani çıkacak iki partiden en çok içinden doğduğu partinin zarar görebileceğine işaret eden Çıray, ‘nasıl önlem almalılar’ sorusuna, “Burada alınacak tek tedbir ülkeyi doğru dürüst yönetmeleridir. Ama Türkiye’yi doğru dürüst yönetebilecek bir durumda olsaydı  Adalet ve Kalkınma Partisi ittifakı  o zaman böyle  bir siyasi arayış ortaya çıkmazdı” dedi.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Medyafaresi.com’un eski Başbakan Davutoğlu’nun resmi başvurusunu yaptığı partisiyle ilgili sorularına şöyle konuştu:

“Türk demokrasisi için hayırlı, rekabet olmasında fayda var”

Partilerin açıklanıp ortaya çıkması, programları ce yürüyüşlerini görmek lazım. Meşhur bir fıkra vardır. Adam yolun kenarında oturuyormuş oradan geçen şu köye ne kadar saate giderim diye sormuş. O da yanıt vermemiş. Adam yürümeye başlayınca arkasından bir saate gidersin diye seslenmiş. O da  biraz  önce sordum cevap vermedin şimdi  bir saat  diyorsun diye söylenince yürüyüşü görmek lazım diye cevap vermiş. Değerlendirme yapmamız için bu partinin yürüyüşünü görmemiz lazım.  Ama Türkiye’de yeni siyasi partilerin kurulması iyidir.  Türk demokrasisi için hayırlı, rekabet olmasında fayda var.

Bu tür partiler hele bu yeni çıkacak iki partinin içinden doğduğu parti en çok zarar görecek parti olur o konuda. Burada alınacak tek tedbir ülkeyi doğru dürüst yönetmeleridir. Ama Türkiye’yi doğru dürüst yönetebilecek bir durumda olsaydı Adalet ve Kalkınma Partisi ittifakı Türkiye’de o zaman böyle  bir siyasi arayış  ortaya çıkmazdı.

Hülya Karabağlı - Medyafaresi.com Özel Haber