MedyaFaresi MedyaFaresi

İstismar ve tecavüze gizli af eleştirisi

Birinci Yargı Paketi’nin yürürlüğe girmesiyle “İkinci Yargı Paketi” çalışmaları başladı ancak kadın haklarına yönelik maddeler şimdiden tepki çekti.

Eklenme: 29 Ekim 2019 09:48 - Güncelleme: 29 Ekim 2019 09:51

Kadın örgütleri, kasım ayında TBMM gündemine gelmesi beklenen ikinci yargı paketinin çocuk istismarı ve tecavüze örtülü af anlamına gelecek maddeler içerdiğine dikkat çekti.

Mor Dayanışma Derneği’nden Cemile Baklacı, üzerinde çalışılan yargı paketini “kadın haklarına yönelik saldırının devamı” olarak niteledi.

Baklacı, “Taleplerimizin görülmediği, aksine kadın hareketinin ve feminist hareketin mücadelesi sonucu elde edilmiş haklara dönük saldırıların yoğunlukla devam ettiği bir durum var.

Kürtaj tartışmaları ile hızlanan, resmi olarak yasaklayamadıkları ancak fiili olarak yasakladıkları bir süreç işletildi. Tecavüzcülerle çocukların evlendirilmesini öngören, cinsel istismar suçlularına af yasa tasarısı pat diye önümüze getirildi.

Buna karşı her kesimden kadının ciddi öfkesi ve itirazları nedeniyle geri çektikleri ama her defasında yeniden denenen çocukların istismarcısıyla evlendirilmesi konusunun ikinci yargı paketinin torbasına atıldığı ifade ediliyor. Bizler buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu da ikinci yargı paketi ile çocuk istismarlarının meşrulaştırılmaya çalışılacağını açıkladı.

Platform, şu değerlendirmelerde bulundu: “Bizler kadın düşmanı yargı paketine ‘hayır’ diyoruz. Yeni düzenlemede 11 yaşında bir kız çocuğunun 21 yaşındaki biriyle imam nikâhıyla evlenmeyi ‘isteyebileceği’, 12-13 yaşında hamile kalıp çocuk doğurmasında bir sakınca veya suç unsuru olmayacağı konuşuluyor.

İktidar, 15 yaş altında evliliği meşrulaştırıyor. Kadın cinayetlerine imkân sağlayan eşitsizlik koşullarını ortadan kaldırmak için hep birlikte dur demek zorundayız.”

(CUMHURİYET - KÜBRA KÖKLÜ)