MedyaFaresi MedyaFaresi

Hürriyet'ten mektupla kovulan gazeteciler bina önünde eylem yapıyor

Hürriyet’te eve gönderilen tebligatlarla işine son verilen onlarca kişi gazete binası önünde bugün eylem yapacak.

Eklenme: 03 Aralık 2019 13:59 - Güncelleme: 03 Aralık 2019 14:56

Hürriyet Gazetesi'nde 50'ye yakın sendikalı çalışanla, evlerine tebligat gönderilerek yollar ayrılmıştı. Bu olaya tepki olarak Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, köşe yazarları Gülse Birsel ve Ayşe Arman da kurumdan istifa ederek ayrılmışlardı.

Gazete ile yolları ayrılan isimler, bir süredir sosyal medya üzerinden, tazminatlarını alamadıklarına yönelik açıklamalarda bulunmuşlardı. Evlerine yollanan tebligatlarla işlerine son verilen Hürriyet'in eski çalışanları, bina önünden eylen yapmaya hazırlanıyorlar.

Bugün gerçekleşmesi beklenen eylem öncesi iki polis otobüsü de Hürriyet Gazetesi önünde bekliyor.

Hürriyet ile yolları ayrılan ve henüz tazminatlarını alamayan çalışanlar, gazete önünde toplanmaya başladılar. Tebligatla işten çıkarılan Hürriyet'in eski çalışanları, birazdan basın açıklaması yapacaklar.

Gazeteciler, Hürriyet'te yaptıkları haberleri gösteren dövizler taşıyorlar.

İşten çıkarılan gazetecilerden açıklama

Demirören Grubu’nun en önemli gazetelerinden Hürriyet’te geçtiğimiz ay yaşanan toplu işten çıkarmalar sonrası çalışanlar eylemde. Bağcılar’daki Hürriyet Binası önünde toplanan kalabalık, Demirören yönetiminden tazminatlarını talep etti.

45 kişinin işten çıkarıldığını ve aradan 40 gün geçmesine rağmen henüz haklarının ödenmediğini söyleyen grup, savcıları görev çağırdı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası yaptığı açıklamada, “Sendikamız avukatlarının arabulucu sürecini başlatmasına rağmen masaya da bir teklif ile gelmediler. Anayasanın tüm çalışanlara tanıdığı sendika hakkını kullandıkları için çalışanlarını cezalandıran, anayasayı çiğneyen Demirören hakkında bir kez daha suç duyurusunda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.