MedyaFaresi MedyaFaresi

İşte Balyoz eylem planı! Hangi gazeteciler nasıl öldürülecekti?

Balyoz Planı iddianamesine giren belgelere göre, çoğu gazeteci 19 önemli isme suikast yapılacağı ortaya çıktı. İşte belgede yer alan isimler...

Eklenme: 17 Temmuz 2010 14:13 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 12:08
Balyoz Planı iddianamesine giren belgelere göre çoğu gazeteci 19 önemli isme suikast düzenlemeyi tasarlayan askerî tim, 'Tahrip ve Bomba İmha', 'Gayri Nizami Harp' ve 'Özel Harekât' eğitimi almış.

Balyoz Darbe Planı iddianamesinde İstanbul Jandarma Bölge Komutanlığı tarafından hazırlanan suikast listesine yer verildi. Listede toplumun yakından tanıdığı kişilere sekiz ayrı isimle operasyon yapılmasının hedeflendiği anlaşılıyor. Operasyon timinde yer alan isimlerden bazılarının "Tahrip ve Bomba İmha" kursu gördüğü notunun düşülmesi ise akıllara bu isimlere bombalı suikast mı yapılacaktı sorusunu getiriyor. "Operasyon Timleri ve Görevleri" başlığıyla hazırlanan listede kamuoyunca yakından tanınan birçok isim var. Hasan Cemal, Cüneyt Ülsever, Toktamış Ateş, Nazlı Ilıcak, Fehmi Koru, Mehmet Altan, Patrik Bartholomeos, Mesrob Mutafyan, Hrant Dink listede 'hedef'e konulan 19 isimden bazıları. İsmail Ağa Cemaati Liderleri ve Arı Grubu da tahrip ve bomba imha eğitimi alan ekibin hedefine konmuş.
 
Hepsi de özel eğitimli

Listede her operasyona farklı isim ve ekip konmuş. Listede görev verilen askerlerin isimlerinin karşısına "gördüğü kurslar" bölümü açılmış. "Tahrip ve Bomba İmha" eğitimi alanların yanı sıra, "Gayri Nizami Harp, Özel Harekât ve Psikolojik Harekât" kursları gören askerler de var. Listede "Hedef" bölümünde kamuoyunun yakından tanıdığı ve operasyon yapılacağı belirtilen isimler sıralanmış. Hedef"e alınan isimlerin yanına da "Hedef Tanımı" bölümü açılarak, bu kişilerin ideolojik görüşlerine yer verilmiş.

Taraf

İşte o belge: