MedyaFaresi MedyaFaresi

\"İstanbul'u da Konstantinapolis mi yapacaksınız?\"

MHP Lideri Devlet Bahçeli Açılım tartışmasına sert perdeden tepki veriyor. İşte Gül ve Erdoğan'a söyledikleri.

Eklenme: 09 Ağustos 2009 18:59 - Güncelleme: 29 Şubat 2016 05:40
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Bitlis'in Güroymak İlçesi'nin adını `Norşin' olarak telaffuz etmesini eleştirdi. Bahçeli, "Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı, daha demokratik açılım olmadan PKK taleplerine Güroymak'ta cevap veriyor. Karayoluyla İstanbul'a giderken, Gebze'yi geçtikten sonra İstanbul tabelasının yerine de Konstantinapolis mi yazacaksınız?" dedi.

Devlet Bahçeli, partisinin Antalya il kongresine katıldı. MHP Genel Başkan Yardımcıları Tunca Toskay, Faruk Bal, Metin Çobanoğlu ve milletvekillerinin hazır bulunduğu kongre, 4 adayın başkanlık yarışına sahne oldu.

MHP lideri Bahçeli, kongrede yaptığı konuşmada hükümeti eleştirirken, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin adını, yolsuzlukla suçlanan yöneticileri mahkemede aklanıncaya kadar AKP olarak teleffuz edeceklerini söyledi. Bahçeli, Türkiye'nin Kürt açılımıyla, `demokratikleşme' adı altında başka türlü bir yöne doğru sürüklendiğini ileri sürdü. Bahçeli ayrışma, çatışma ve bu süreçlerin doğal sonucu olarak bölünme senaryolarının Türkiye'de uygulanmaya konmak istediğini ileri sürdü, AKP'nin Kürt açılımının Türkiye'yi felakete sürükleyeceğini söyledi. Bahçeli, "Kürt açılımı acaba bir bölücü terör sorunu mudur? Demokratikleşme ve hakların verilmesi oyunu mudur? Veya Türkiye üzerinde üstü örtülü olan değişik senaryoların uygulama aracı mıdır? Bunu çok iyi algılamak, yorumlamak ve adını da doğru koymak zorundayız" dedi.

Türkiye'yi bölmeye yönelik oyunların Sevr Antlaşması'ndan bu yana yürürlükte olduğunu kaydeden Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sevr'den bu yana batı emperyalizminin Türkiye'yi bölmek amacıyla ortaya koyduğu düşünceleri, oyunları, senaryoları biliyoruz. Bundan vezgeçmiş değiller. Bugün günümüze uygulanmış yeni versiyonları vardır. Özde bir farklılık yoktur. Şark meselesi hala devam etmektedir. Türkiye'ye hapsedilmiş Türk milletini parçalamak ve bu topraklarda onu yok etmek oyunu devam ediyor. ABD'nin, AB'nin, PKK'nın taleplerini, PKK'ya yandaşlık yapanların köşelerinde yazdıklarını üst üste koyduğunuz vakit, bir oyun kağıdı gibi tıpatıp, hiçbirinin birbirinden farkı yok. Hiçbirinin bir unsuru değiştirdiği de görünmüyor."

"PKK TALEPLERİNE CEVAP VERİYOR"


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dün gittiği Bitlis'deki konuşmasında, Güroymak İlçesi'nin adını `Norşin' diye söylemesine tepki gösteren Devlet Bahçeli, bu konuda şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaşkanı Bitlis'in kurtuluşunun 92'nci kurtuluş yıldönümü etkinlikleri nedeniyle gittiği Bitlis'te tahmin ediyorum önce Muş'a indi. Muş'la Bitlis arasında, 1987 yılında üç- beş köyün birleştirilmesiyle ilçe yapıldığı, adına da Güroymak dendiği ilçede halkın yanına varıyor ve eski adıyla `Norşin' olarak selamlıyor. Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı daha demokratik açılım olmadan, PKK taleplerine Güroymak'ta cevap veriyor. Karayoluyla İstanbul'a giderken Gebze'yi geçtikten sonra İstanbul tabelasının yerine de `Konstantinapolis' mi yazacaksınız?"

"4 ADIMDAN OLUŞAN OYUN"

Kürt açılımı üzerinden Türkiye üzerinde oynanan oyunların 4 adımdan oluştuğunu ileri süren Bahçeli, sürecin sonunda Suriye, İran'ı da içine alan Bağımsız Büyük Kürdistan'ın kurulacağını belirterek, "Bunun lamı cimi yok. Gerçek budur ve gidişat bu yöne doğrudur" dedi.

MHP'nin bu sürecin farkında olduğunu belirten Devlet Bahçeli, "Kimse kimseyi kandırmasın. Demokratik açılım kendi kaderini kendi tayin edecek bir sürece doğru götürecektir. Bu sürecin adı bölünme, ayrışmadır başka adı yoktur" diye konuştu.

Türkiye'deki sorunun etnik bölünmeyi amaçlayan silahlı terör sorunu olduğunu kaydeden Bahçeli, "Sorun, kültürel haklar ve demokratikleşme sorunu değil, beka sorunudur. Türkiye'de ayrımcılık yoktur. Bu ülkede kimseye ayrımcılık yapılmıyor. Bankalar kredi verirken kökenine bakmıyor. Türkiye'de zenginler listesine bakın bakalım, bunu anlamaya yeterli isimleri orada görebilirsiniz" dedi.

"İHANETİN TARİHİ"

Türkiye açısından Kürt açılımının sonuçlarının etnik temelde ayrışma, çatışma ve bölünme olacağını vurgulayan Bahçeli, "Öcalan'ın silahla yapamadığını Sayın Başbakan demokratik açılımla yapmak için yola düşmüştür. Şimdiki yol ortağı gelecekte de koalisyon ortağı olacak DTP'dir. Sayın Başbakan İmralı ve Kandil'in ipine sarılmıştır. Ayrılma bölünmeden dem vuranların çözümü, `tarihi fırsat' adı altında ihanetin tarihi olacaktır" diye kouştu.

MHP'yi, Kürt sorunu konusunda çözümsüzlüğü savunmakla suçlayanlara "Ey gafiller" diye seslenen Bahçeli, "Türkiye'yi bölmeye çalışmak kimsenin haddi değildir" dedi.

"GÜNEYSU'YA `POTAMYA' DEDİRTME"


Bahçeli, Başbakan Erdoğan'a yüklendiği konuşmasında "Vazgeç bu Avrupa sevdasından, vazgeç bu PKK yandaşlığına soyunmaktan, vazgeç etnik bölünmeye çanak tutmaktan. Cenabı Allah bu millete hizmet için önemli bir fırsat verdi, yolundan sapma. Türkiye'nin `bir bölen'i olarak tarihe geçmene izin verme. Doğduğun Güneysu'ya, Potamya dedirtme" diye konuştu.

Devlet Bahçeli'nin eleştiri oklarından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da nabisini aldı. Bahçeli, "Kişiliğine saygı duyduğumuz Arınç'ın kalkıp MHP'ye hakaret edecek boyutta demokratik açılım sevdasına düşmesi, hayret verici boyuttadır" diye konuştu.

"AKP DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

"Her ne kadar 6'ncı yıl ortalarına kadar kendilerini Adalet ve Kalkınma Partisi olarak ifade edenler son 6 aydan bu yana, 6 yılda söylediklerini terkederek, AK Parti şeklinde ifade etmeyi uygun bulmuşlardır. Hatta bunu AKP olarak kullanılması halinde de Sayın Başbakan'ın kızdığı ve incindiği ifade edilmektir. Bizce dokunulmazlıklar kalkmadığı, başta Sayın Başbakan olmak üzere AKP'li millevetvekilleriyle ilgili 107 dosya yargıya intikal etmediği sürece AK Parti denmesi mümkün değildir. Bugünkü adıyla AKP demeye devam edeceğiz. AKP derken de çok daha dikkatli ve ihtitiyatli olma gereğini gözden kaçırmayacağız. AKP, Adalet ve Kalkınma Partisi olmaktan çıkmış, bir Aldatma ve Kandırma Partisi haline dönüşmüştür