MedyaFaresi MedyaFaresi

İsrail’den sert tepki... Tarihi hata!

İran’la nükleer müzakerelerde anlaşmaya varılmasına İsrail'den sert tepki geldi.

Eklenme: 24 Kasım 2013 18:27 - Güncelleme: 07 Mart 2016 16:34

Nükleerde İran ile tarihi anlaşma!

Netanyahu, "Dünya artık daha tehlikeli bir yer haline geldi" dedi ve İsrail’in kendi kendini korumak için  gerekirse İran’a karşı askeri harekat düzenleyebileceğini açıkladı.

Yapılan anlaşmanın yetersiz olduğu konusunda uyarıda bulunan İsrail Başbakanı, İran’ın nükleer silah geliştirmeye çalıştığına inandıklarını belirtti.

 

İRAN’LA TARİHİ ANLAŞMA

İran’a uygulanan ekonomik yaptırımların hafifletilmesi halinde 6ay içinde yerine getirilmesi gereken yükümlülüklerini yerine getirmeyeceklerini söyleyen Netanyahu, "Cenevre’de elde edilen tarihi bir anlaşma değil, tarihi bir hatadır" diyerek tepkisini dile getirdi.

ULUSLARARASI KUTLAMAYA KATILMIYORUZ
İran’ın nükleer programını izlemekle görevli İsrail İstihbarat Bakanı Yuval Steinitz de anlaşmanın “İran’ın aldatmacası ve kendini kandırma”dan ibaret olduğunu ifade etti.
Steinitz, “Yapılan anlaşma İran’ın bomba sahibi olmasına biraz daha yaklaştırdı. İsrail, İran’ın aldatmacasından ibaret olan bu uluslararası kutlamaya katılmayacak” dedi.

İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Naftali Bennett de anlaşmaya sert tepki verdi. Bennett, “Eğer 5 yıl içinde New York ya da Madrid’de nükleer bir saldırı olursa bunun sorumlusu bu sabah imzalanan anlaşmadır” dedi.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada İran ile yapılan anlaşma için “kötü bir anlaşma” yorumu yapıldı.

 

DÜNYA MEMNUNİYETLE KARŞILADI

İRAN DIŞİŞLERİ: NETANYAHU’NUN ÖFKESİ ANLAŞMANIN TAŞIDIĞI DEĞERİN GÖSTERGESİDİR
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, İran’ın nükleer programı hakkında varılan anlaşmaya ilişkin, "Netanyahu’nun öfkesi, anlaşmanın taşıdığı değerin göstergesidir" dedi.
Gereksiz bir krizin bölgeden uzaklaştırıldığını ifade eden Afham, "Bölge ülkeleri, gereksiz bir krizi ortadan kaldıran bu anlaşmadan dolayı memnun olmalıdır. İran’ın önceliği daha önce de belirttiğimiz gibi komşu ülkeler ile iyi ilişkiler içerisinde olmaktır. İran çıkarlarını tehlikeye sokacak bir adım atmayacağı gibi bölgede ki işbirliği atmosferinin iyileştirilmesi için çalışmaya devam edecektir" diye konuştu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İran ile 5+1 ülkeleri arasında varılan nükleer anlaşmayı ’tarihi bir hata’ olarak nitelendirmiş, anlaşma sonuçlarının İsrail’in güvenliğini tehdit ettiğini ileri sürmüştü.

 

İRAN’IN NÜKLEER PROGRAMINI İLK KEZ DURDURUYORUZ

KERRY: ANLAŞMA İSRAİL’İ DAHA GÜVENLİ YAPACAK
İran’la imzalanan anlaşmanın, "bir ilk adım" olduğunu belirten Kerry, asıl amacın dünyayı daha güvenli bir yer haline getirecek daha kapsamlı bir anlaşma olduğunu belirtti.
Atılan bu adımla İran’ın programını geriletilmiş olacağını vurgulayan Kerry, "Bu anlaşma, bölgedeki ortaklarımızı ve müttefikimiz İsrail’i daha güvenli yapacak" dedi. Anlaşmanın herkes için çok zor bir süreç olacağını ifade eden Kerry, İran’ın, nükleer programının barışçıl olduğunu ispatlaması gerektiğini kaydetti.

ABD Başkanı Barack Obama’nın bugün İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu arayarak anlaşma ile ilgili görüşmesi bekleniyor.

AA