MedyaFaresi MedyaFaresi

Son dakika: İspanya'dan şok görüntüler, Katalonya referandumuna polis saldırısı, 38 yaralı.. CANLI

Katalonya’da bağımsızlık referandumu kapsamında polis ile seçmen arasında çıkan çatışmada yaralananların olduğu belirtildi.

Eklenme: 01 Ekim 2017 12:19 - Güncelleme: 01 Ekim 2017 13:38

İspanya'nın Katalonya bölgesinde bugün düzenlenen bağımsızlık referandumu öncesi özerk yönetim ile merkezi hükümet arasındaki gerilim tırmanıyor.

Bağımsızlık referandumu için binlerce Katalan yağmurlu havaya rağmen sabah erken saatlerde oy kullanacakları yerlerin önünde kuyruk oluşturdu. 

Oy verme işlemi, İspanyol polisinin engelleme girişimine rağmen yerel saatle 09.00'da başladı. Polisin girmeye çalıştığı seçim merkezlerinde arbede çıktı.

Katalonya hükümeti, referandumdan 'evet' sonucunun çıkması halinde 48 saat içinde bağımsızlığın ilan edileceğini duyurdu.

İşte dakika dakika yaşananlar:

"Burası Türkiye değil, İspanya"

13.10 - Referanduma polis saldırısı, Türkiye benzetmelerine neden oldu. Plastik mermi ve cop kullanılan polis saldırısı üzerine, "Burası Türkiye değil, İspanya" diye tweet atıldı.

12.50 - Barcelona'nın Belediye Başkanı Ada Colau, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy'u istifaya davet etti. Colau, polisin Katalanlara yönelik şiddetini kınadı. 

Katalonya: 38 kişi yaralandı
12.35 - Katalonya sağlık hizmetlerinden yapılan açıklamaya göre çıkan olaylarda 38 kişi yaralandı.

12.20 - Polisin oy kullanılmasını engellemek için plastik mermi kullandığı iddia edildi.

12.00 - Katalan hükümet sözcüsü Jordi Turull, kurulan seçim sandıklarının yüzde 73'ünde oy kullanma işleminin gerçekleştirilebildiğini açıkladı. 

İspanya: İstemediğimiz şeyleri yapmak durumunda kaldık

11.41 - İspanyol hükümetinin Katalonya Valisi Enric Millo, "Yasa dışı olan bir referandumu engellemek için seçim masaları, sandıklar ve oy pusulalarına müdahale ediyoruz. İstemediğimiz şeyleri yapmak durumunda kaldık" dedi.

11.20 - Barselona ve Gironi kentlerinde bağımsızlık yanlıları ile güvenlik güçleri arasında yaşanan olaylarda yaralananlar olduğu bildirildi.

11.10 - Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemontoyunu kullandı.

11.00 - Jandarma, bazı oy kullanma merkezlerinde interneti kesti.

10.50 - Girona kentindeki belediyeye ait spor salonuna gelen yaklaşık 80 jandarma, kapı önünde barikat kuran bağımsızlık yanlılarını dağıtarak, salonun kontrolünü ele geçirdi.

10.25 -  Girona'da yer alan Sant Julia de Ramis seçim merkezinde oy kullanacak olan vatandaşlarla polis arasında arbede yaşandı.

10.20 - Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont'un oy kullancağı Girona bölgesindeki seçim merkezine de el konulduğu, merkezin etrafının sarıldığı açıklandı.

Oy sandıkları ve pusulalara el konuldu

10.10 - İspanya İçişleri Bakanlığı'nca polisin bazı seçim sandıklarına ve oy pusulalarına el konulduğunu açıkladı.

​10.00 - İspanya'nın Katalonya özerk bölgesinde, Madrid ile ilişkileri iyice geren bağımsızlık referandumu için oy verme işlemi yerel saatle 09.00'da başladı.

TIKLAYIN - 8 soruda Katalonya'daki bağımsızlık referandumuyla ilgili bilinmesi gerekenler

Katalonya hükümetinden halka: Evde hazırladığınız oy pusulalarını kullanabilirsiniz

Katalonya hükümeti, Madrid'in tüm itirazlarına rağmen bugün yapılacağını açıkladığı bağımsızlık referandumu için halka çağrı yaparak, evlerinde kendi yaptıkları oy pusulalarını kullanabileceklerini açıkladı.

Oy kullanma yerlerinin yarısı mühürlendi

Reuters'ın aktardığına göre Barcelona'daki bir okuldaki yetkililer, polis müdahalesine karşı vatandaşlardan okulun girişini kapatmalarını istedi.

İspanya merkezi hükümeti, polisin oy verme yeri olarak kullanılması planlanan 2 bin 315 okulun yarısından fazlasını mühürlediğini açıkladı.

"Açık gördüğünüz herhangi bir merkezde oy verebilirsiniz"

Öte yandan Hükümet Sözcüsü Jordi Turull yaptığı basın açıklamasında, "Kayıtlı olduğunuz oy kullanma merkezi kapatılmışsa açık gördüğünüz herhangi bir merkezde oy verebilirsiniz" dedi. Turull, evlerde basılmış oy pusulalarının da geçerli kabul edileceğini açıkladı.

Sputnik'in haberine göre Turull, jandarmanın 9 milyondan fazla oy pusulasına el koyduğunu söyledi.

İspanyol hükümetinin Katalonya'daki referandumu yasaklayacağını duyurmasının ardından bölgede oy verme noktalarının yarısından fazlası girişe kapatılmış, binlerce oy sandığını da mühürlenmişti.

"Sonuçlar bağlayıcı"
Katalonya Parlamentosu'nun geçirdiği yasaya göre, referandum sonuçları bağlayıcı olacak. Eğer sandıktan bağımsızlık kararı çıkarsa, sonuçların açıklanmasından iki gün sonra Katalan parlamentosunun bir araya gelip bağımsızlık kararını açıklaması gerekiyor.

Katalan parlamentosu eylül ayının başında yapılan oylamada, 1 Ekim'de bağımsızlık referandumu düzenleme kararı almıştı.

Oy merkezleri arasında bulunan bazı okullar ise işgal edildi.

İspanyol polisi, seçim sandıkları ile oy pusulalarını ele geçirmeye başladı.

Barselona’da seçmen ile polis arasında çatışma çıktı. Polis, seçmeni dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Seçim merkezi önünde toplanan binlerce kişi, “Barış halkıyız” ve “korkmuyoruz” sloganları attı.

Çok sayıda vatandaş yaşanan çatışmada yaralandı.
(İHA)