MedyaFaresi MedyaFaresi

İspanya'da Öfkeliler hareketi siyasi partiye dönüştü!

İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle mevcut siyasi ve ekonomik sisteme karşı ayaklananların 2011'de oluşturduğu Öfkeliler adlı halk hareketi, partiye dönüştü.

Eklenme: 09 Ekim 2013 09:55 - Güncelleme: 19 Şubat 2016 01:58

X Parti adıyla kurulan partinin tanıtımı, ilk olarak halka daha sonra da basına yapıldı. Aralarında maliye müfettişi, istatistikçi, esnaf, emekli, öğretmen, avukat ve genç girişimcilerin olduğu grup, X Parti\'yi sunarken, partinin liderinin olmadığı, tamamen bir vatandaş hareketi olduğuna vurgu yapıldı.

"Sizden fazlası  değiliz"

"Sadece vatandaşlar bizi durdurabilir" sloganıyla İspanya\'daki tüm kurumlara meydan okuyan X Parti\'nin temsilcileri, "Biz, sokaktaki insanlar gibi, sizler gibi normal vatandaşız, Herhangi birinizden fazlası değiliz" dediler.

"Sıfırdan başlamıyoruz, bir yol haritamız var"

Öfkeliler hareketiyle meydanlarda toplanan ve halk meclisleri kurarak çözüm önerilerini tartışan, "Hemen Gerçek Demokrasi", "15M Hareketi" gibi grupların ortak tavrıyla oluşan X Parti adına yapılan konuşmalarda, "Sıfırdan başlamıyoruz. Sorunları çözmek için belirlediğimiz bir yol haritası var ve mevcut siyasetçilerden dolayı hayata geçiremediğimiz bu önerilerimizi şimdi uygulamaya başlayacağız. Hoşunuza gitse de gitmese de bunu yapacağız, değiştirmeye çalışacağız" ifadeleri kullanıldı.

"Tarihi değiştirmek istiyoruz"

"Ne sağcıyız ne de solcu, yatay, dikey hiçbir ideolojimiz yok. 21. yüzyıl demokrasisini getirip, tarihi değiştirmek istiyoruz" diyen X Parti yetkilileri, önceliklerinin, "kamu yönetiminde şeffaflık, açık liste yapılarak seçim sisteminde değişiklik, meclisteki oylamalarda milletvekillerin yanısıra, internet aracılığıyla halkın da oy kullanmasının sağlanması, daha katılımcı bir hükümet yönetimi, halkı ilgilendiren önemli konularda referanduma bağlı karar alma mekanizması getirilmesi" olduğunu belirtti.

"İnternet ve sosyal medya temel bir rol oynayabilir"

Bu arada son yıllarda özellikle gösterilerde olduğu gibi internet ve sosyal medyanın kullanımının X Parti için de temel bir rol oynayacağına işaret eden konuşmacılar, her vatandaşın internet aracılığıyla sesini duyurabilmesi, öneriler getirmesi ve aday olabilmesi için çalıştıklarını anlattı.

Vatandaş ağı adını verdikleri partidox.org adlı internet sitesinden doğrudan iletişim kurulmasını sağlayan X Parti kurucuları, bu site içinden ilk çalışmalarını yolsuzluğa karşı oluşturdukları komisyonla başlattıklarını duyurdu.

İspanya, AB\'ye güvenin en az olduğu ülkelerden biri

İspanya\'da önemli araştırma merkezlerinin yayınladıkları bazı anket sonuçlarını paylaşan X Parti yetkilileri, İspanyolların en az güven duyduğu kurumun siyaset olduğuna, halkın yüzde 96\'sının İspanya\'da siyasi hayatta yolsuzluk yapıldığını düşündüğüne ve 2007-2012 arasında Yunanistan\'dan sonra AB\'ye en az güvenin İspanya\'da olduğuna vurgu yaptılar. İspanya\'nın 1976\'dan bu yana yaşadığı demokrasi sürecinde, mevcut durumda da olduğu gibi iki büyük ulusal siyasi parti konumundaki Halk Partisi (PP) ve Sosyalist İşçi Partisi\'nin (PSOE) döneminin artık değişeceğini savunan konuşmacılar, açıklanan son anketlerde PP veya PSOE\'nin tek başına iktidara gelecek oy oranını yakalayamadığına ve ülkenin siyasi bir kaosa doğru süreklendiğine dikkati çektiler.

Geleneksel partiler iktidara gelmekten uzak

PP ve PSOE\'nin ardından İspanya\'daki diğer ulusal siyasi partiler, komünist görüşlü Birleşik Sol Partisi (IU) ve liberal-sol görüşlü İlerici Birlik ve Demokrasi Partisi\'nin (UPyD), oylarını artırıyor gibi gözükmelerine karşın, iktidara gelmekten çok uzak olduğunu savunan X Parti yetkilileri, yeni bir ulusal siyasi parti olarak ülke yönetimine aday olduklarını açıkladılar.

Yüksek katılımlı bir hükümetten yanalar

İspanya gibi ekonomik krizin yaşandığı, Yunanistan\'daki Radikal Sol Koalisyon (Syriza) ve İtalya\'daki 5 Yıldız Hareketi (M5S) adlı siyasi oluşumlardan farklı olduklarını savunan X Parti yetkilileri, yüksek katılımlı ve işlerliği olan bir hükümet yönetiminden yana olduklarını söylediler.

İspanya\'nın PP ve PSOE\'den oluşan iki partili siyasi sistemini kırmaya aday olan X Parti önümüzdeki günlerde parti yüneticilerinin belirleneceğini, ardından sağlık, eğitim, adalet, çevre gibi konularda programlarını halkla paylaşacaklarını açıkladı.