MedyaFaresi MedyaFaresi

İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal son tura kalırsa HDP ne yapar?

Türkiye Büyük Millet Meclisi 26. başkanını seçiyor. 4 turdan oluşan Meclis Başkanlığı seçimi için dört aday yarışıyor: AK Parti adayı İsmet Yılmaz, CHP adayı Deniz Baykal, MHP adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP adayı Dengir Mir Mehmet Fırat.

Eklenme: 30 Haziran 2015 16:35 - Güncelleme: 18 Mart 2016 18:00

CNN Türk canlı yayınında Hande Fırat ve Başak Şengül'ün sorularını yanıtlayan HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, "Adayımızın olduğu her turda adayımızı destekleyeceğiz" dedi.

Kürkçü, "İsmet Yılmaz ve Deniz Baykal son tura kalırsa HDP ne yapar?" sorusuna "Onu değerlendireceğiz. Biz devletin üç ayağının üçünün de AKP'de olmasını istemiyoruz. Cumhurbşakanını önleyemedik, hükümet başkanının böyle olup olmayacağını bilmiyoruz ama bizim elimizde olan meclis başkanı onu meclis başkanı yaptırmayacağız" yanıtı verdi.

İlk iki turu bugün yapılacak seçimlerde adayların 367, bir sonraki gün yapılacak üçüncü turda ise adayların 276 milletvekilinin oyunu alması gerekecek. Son tura, üçüncü turda en yüksek oyu alan iki aday kalacak ve en çok oyu alan aday TBMM Başkanı seçilecek.