MedyaFaresi MedyaFaresi

İsmail Saymaz'dan Dizi Önerisi: Tarikatlar ve Suç Şebekeleri

Gazeteci İsmail Saymaz sosyal medya hesabı üzerinden "Hellbound" isimli diziyi önererek "Bir tarikatın çıkar ve suç şebekesine dönüşmesini anlatan gerçeküstü bir film." yorumunda bulundu.

Eklenme: 06 Aralık 2021 15:57 - Güncelleme: 06 Aralık 2021 16:00

Gazeteci İsmail Saymaz, Türkiye'de AKP iktidarı ile birlikte adeta devletleşen ve ticari anlamda büyük bir büyüme kaydetmesiyle çok tartışılan tarikatlar ve cemaatleri akıllara getirdi.

Saymaz, "‘Hellbound’ adlı Güney Kore dizisini izlemenizi öneririm. Bir tarikatın çıkar ve suç şebekesine dönüşmesini anlatan gerçeküstü bir film." ifadelerine yer verdi.

HELLBOUND DİZİSİNİN KONUSU NE?

Netflix Hellbound dizisinin konusunu şöyle paylaşıyor: Seul'un ortasında, kalabalıkların gözü önünde inanılmaz cehennem görüntüleri yaşanır. Gizemli varlıklar insanları cehenneme mahkûm eder ve dünya dışı varlıklar, mahkûm edilen kişileri zalimce yakarak öldürmek için tam olarak belirtilen vakitte ortaya çıkar. Bu akılalmaz doğaüstü olayların yarattığı müthiş kaosu, yeni ortaya çıkan dinî kuruluş Yeni Doğru'nun lideri Jung Jinsu'nun kendinden emin sesi bir nebze de olsa bastırır. Yalnızca günahkârların cehenneme mahkûm edildiğini ve bu olayların insanları doğru yola sevk edecek ilahi iradeyi temsil ettiğini iddia eder. Ona körü körüne inanan Ok Başı adlı bir grup müridi, ilahi iradeye karşı gelenleri cezalandırma vazifesini üstlenir. Dünya tam bir cehenneme dönmüştür. Min Hyejin adlı bir avukat, cehennem görüntülerinin sadece doğaüstü olaylar olduğunu iddia ederek Başkan Jung'a meydan okur. Cehenneme mahkûm edilenleri korumaya ve Dünya'yı yeniden tanrıların değil, insanların hüküm sürdüğü bir yer hâline getirmeye çalışan az sayıdaki kişiyle birlik olur ve Yeni Doğru'nun kışkırtmalarıyla büyüyen kargaşaya karşı koyarlar.