MedyaFaresi MedyaFaresi

İslam ve Türkiye karşıtı Zuhal Demir yine boş durmadı

Belçika’da İslamiyet ve Türkiye karşıtı söylemleriyle bilinen, ayrıca terör örgütü PKK’nın propagandasını yapmakla suçlanan Federal Hükümet Eşit Haklar Bakanı Zuhal Demir, yine boş durmadı.

Eklenme: 19 Eylül 2018 15:01 - Güncelleme: 19 Eylül 2018 17:38

Genk’teki Türk toplumunun İslami bilgilerin de verileceği bir okul açmayı planladığını söyleyen Demir, duruma sert tepki gösterdi.

N-VA (Yeni Flaman İttifak) Partisi’nin Belediye Başkan Adayı Zuhal Demir, Milli Görüş hareketinin bir okul açmayı planladığını ifade ederek,

“Genk kentinde Milli Görüş, 12.5 milyon Euroluk bir bina satın aldı. Bu binada bir İslam okulu açma girişiminde. Bu çok tehlikeli bir girişimdir. Bunun önüne geçmeliyiz ve buna asla göz yumamayız” dedi.

“Ülkemizde daha fazla Türk müdahalesine izin vermeyeceğiz" diyen Demir, "Bu çok kültürlü bir toplumun başarılı olmasını isteyen herkes için bir kâbus. Avrupalı olmak isteyen Türkler için bir kâbus. Türkiye’de yaşanan eşitsizliklerden kurtulmayı umut eden Türk kadınları için bir kâbus.

Genk’te İslam okulun açılmasını müsaade veren CD&V (Hristiyan Demokrat) Partili Belediye Başkanı Wim Dries, Genk kentini Müslümanlara teslim etmekte. Bunu artık dur demeliyiz” ifadelerini kullandı.

Bu skandal sözlerin üstüne bir başka skandal daha yaşandı. Belçika Federal Hükümeti İçişleri Bakanı Jan Jambon konuyla ilgili soruşturma başlattı.

BELEDİYE BAŞKANI VE FLAMAN BAKAN SKANDAL SÖZLERE TEPKİ GÖSTERDİ

Genk Belediye Başkanı Wim Dries ise, Zuhal Demir ve mensubu olduğu N-VA Partisinin toplumu ayrıştırmaktan başka bir icraatının olmadığını belirterek,

“Genk belediye sınırları içinde yaşayan toplum arasında ayrım yapmak hiç de uygun değil. Yıllardır Türkü, Kürdü, İtalyan’ı, Belçikalısı ve diğer millete mensup insanlar huzur içinde yaşadı ve yaşamakta.

Ancak Demir, belediye başkanlığına oynadığı için, aşırı sağ eğilimli ırkçıların ve İslam karşıtlarının oylarını alabilmek için gece gündüz İslam karşıtlığı açıklamalarıyla gündeme gelmekte. Eşit Haklar Bakanı olarak eşitsizliğe yol açmakta” dedi.

Flaman Milli Eğitim Bakanı Hilde Crevits de, henüz Millî Görüş tarafından İslam Okulu’nun açılması yönünde daha resmi talepte bulunmadı. Kanunların çerçevesinde eğitim verilecekse İslam okulunun açılması için bir sakınca görmüyorum” açıklamasında bulundu.

(İHA)