MedyaFaresi MedyaFaresi

IŞİD gözünü stratejik tepeye dikti

IŞİD, Suriye döneminden kalan bir karakoldan Zorava tepesinde bulunan YPG güçlerine toplarla saldırırken YPG ise Doçka'larla karşılık veriyor. Tepe IŞİD'in eline geçtiği takdirde Kobani'yi ele geçirmek için ciddi bir avantaj elde edebilecek.

Eklenme: 25 Eylül 2014 18:33 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 01:24

 Suruç’un Karaca köyünün karşında bulunan ve Kobani’ye 5 kilometre uzaklıkta olan Zorava tepesinde IŞİD ile YPG arasındaki çatışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Zorava tepesinin tam karşısında bulunan ve IŞİD’in eline geçen Aşağı Sıftık ile Yukarı Sıftık köylerine IŞİD güçleri mevzilenirken Zorava tepesine ise YPG güçleri mevzilenmiş durumda. 

IŞİD, Suriye döneminden kalan bir karakoldan Zorava tepesinde bulunan YPG güçlerine toplarla saldırırken YPG güçleri ise IŞİD’in saldırılarına Doçka’larla karşılık veriyor. Stratejik öneme sahip Zorava tepesi IŞİD’in eline geçtiği takdirde IŞİD Kobani’yi ele geçirmek için ciddi bir avantaj elde edebilecek. 

KOBANİLİLER TAKİP EDİYOR
IŞİD’in eline geçen Sıftık köyünden kaçarak Suruç köyüne gelen Kobanililer gün boyunca YPG ve IŞİD arasında geçen çatışmaları takip etmek için sınıra geliyor. Altı gündür Suruç’ta olduklarını söyleyen Muhammed Şeğo sözlerine şu şekilde devam ediyor, "Zorava tepesi şu anda stratejik olarak Kobani’nin en önemli bölgesi. IŞİD bu tepeyi alırsa direkt Kobani’ye saldırma fırsatı yakalayacak. Bizler her gün bu bölgeye gelip çatışmaları yakından takip ediyoruz." (İDRİS EMEN/radikal)