MedyaFaresi MedyaFaresi

Alman uçakları İncirlik'e geldi, IŞİD Alman turistleri katletti!

IŞİD'in Sultanahmet saldırısında, Almanya'nın İncirlik'e gönderdiği savaş uçaklarına cevap olarak, özellikle Alman turistleri hedef aldığı öne sürüldü.

Eklenme: 13 Ocak 2016 23:15 - Güncelleme: 09 Nisan 2016 18:26

Turkiyegundemi.com sitesindeki habere göre, Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi emekli büyükelçi Prof. Uluç Özülker Sultanahmet saldırısıyla ilgili önemli iddialarda bulundu. Özülker IŞİD'in canlı bomba saldırısında, Alman turistlerin özellikle hedef seçildiğini söyledi.

CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programına katılan Uluç Özülker, Almanya'nın İncirlik üssüne gönderdiği savaş uçaklarının, 3 gün önce IŞİD'e karşı keşif uçuşlarına başladığına dikkat çekti.

Emekli Büyükelçi, IŞİD'in Alman turistlere yönelik bombalı saldırısının gerekçesinin, işte bu son gelişme olabileceğini söyledi.

Uluç Özülker, Alman turistlerin her hafta aynı gün, aynı saatte ve aynı seyahat firmasıyla aynı güzergahta gezdirildiğini belirterek, IŞİD gibi bir örgütün bunu saptamasının zor olmadığını açıkladı.

Almanya'nın IŞİD'le mücadele kapsamında tahsis ettiği 6 Tornado uçağından 4'ü 10 Aralık tarihinde İncirlik hava üssüne ulaştı. Ancak Tornado uçakları ilk kez 8 Ocak'ta keşif uçuşuna başladı.

2,5 SAATLİK KEŞİF UÇUŞU

Almanya'nın IŞİD'lе mücаdеlе kаpsаmındа Adаnа'dаki İncirlik Hаvа Üssü'ndе kоnuşlаndırdığı Tornado uçakları Suriye hava sahasında iki buçuk saat görev yaptı.

Paris'teki terör saldırıları sonrasında Fransa'nın IŞİD ile mücadelede yardımını istediği Almanya, Suriye'deki uluslararası koalisyonu desteklemek amacıyla bölgeye 1.200 asker, bir fırkateyn ve Tornado tipi askeri keşif uçakları gönderme kararı almıştı. Almanya Federal Meclisi'nden çıkan tezkerenin ardından Schleswig Holstein eyaletindeki Jagel Üssü'nden 10 Aralık'ta yola çıkan 2 Tornado keşif uçağı, İncirlik Hava Üssü'ne gelmişti. Berlin yönetimi, daha sonra İncirlik'e 4 Tornado uçağı daha göndermişti. Almanya'nın üste Airbus A400M tipi bir nakliye uçağı da bulunuyor.

www.turkiyegundemi.com