MedyaFaresi MedyaFaresi

İşçiler Taksim Meydanını doldurdu! İşte muhteşem tablo!

Taksim Meydanı'nda 6 işçi ve memur konfederasyonunun katılımıyla düzenlenen kutlamalara katılacak gruplar meydana girdi.

Eklenme: 01 Mayıs 2010 12:14 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 02:04

GRUPLAR TAKSİMDE

 Şişhane, Şişli Camii ve Dolmabahçe'den yola çıkan işçiler, Taksim Meydanı'na giriş  yapTI . 32 yıl sonra Taksim'de olmanın gururunu yaşadıklarını belirten KESK Başkanı Sami Evren, "30 yıl önce  yapılan açıklamalarda 'işçiler bizden korksun' denilmişti. Şimdi sesleniyorum kapitalistler bizden korksun.  İşte  Taksim'deyiz, bizden korksunlar" dedi.   

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ve kalabalık bir grupla birlikte Taksim'e giriş yaptı. DİSK kortejinin başında Çelebi ile birlikte, 1977 1 Mayısı'nda hayatını kaybedenlerin yakınları ile sanatçı ve aydınlar yer aldı. BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak da işçilerle birlikte Taksim'e ulaştı.

ÇAPKIN: HİÇBİR GERİLİM YOK

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı Taksim Meydanı'nda incelemelerde bulundu. Beyoğlu Sıraselviler bölgesini denetledikten sonra yürüyerek Taksim Meydanı'na gelen Hüseyin Çapkın, emniyet müdür yardımcılarından bilgi aldı. Meydanda yürüyen Çapkın, alınan önlemleri yerinde inceledi.

Çapkın, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "İşçilerimizle birlikte polis de 1 Mayıs'ı kutlayacak. Önlemleri görmek için buradayız ve buralarda olacağız. Amacımız işçilerin huzur içinde 1 Mayıs'ı kutlamalarını sağlamak. Tüm işçilerin bayramını kutluyorum. Bu 1 Mayıs'ın diğer 1 Mayıslara referans olacağına inanıyorum. Gün içerisinde çeşitli noktalarda 1 Mayıs'ı takip edeceğim. Gayet sakin başladık, hiçbir gerilim yok" dedi.

KAZANCI'DA 77'DE HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

İstanbul Taksim Meydanı, 1978'den sonra ilk kez işçilerle buluşuyor. Grupların temsilcileri, Kazancı Yokuşu'na gelerek 1977'de burada yaşamını yitirenleri andı. Kazancı yokuşu girişine gelen gruplar burada İstiklal marşı okudu