MedyaFaresi MedyaFaresi

İş dünyasından demokratikleşme paketine tam destek!

Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin merakla beklediği demokratikleşme paketini açıkladı. İş dünyasından gelen ilk tepkiler ise şöyle oldu.

Eklenme: 30 Eylül 2013 17:01 - Güncelleme: 18 Şubat 2016 21:50

Anadilde eğitim, türbana özgürlük! İşte demokratikleşme paketi!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Açıklanan maddeler toplumun talep ettiği ve ihtiyaç duyduğu alanları kapsaması bakımından önemli bir adım olmuştur. Türkiye’de demokrasi kültürünün yerleşmesi ve kurumsallaşmasına destek olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Demokratikleşme hamlesinin yeni bir anayasa ile taçlandırmakta büyük fayda gördüklerini kaydeden Hisarcıklıoğlu, "Böylece bu reform hamlesinin devam etmesinin ve ülkemizde yerleşmesinin kurumsal altyapısı tamamlanmış olacaktır" yorumunda bulundu. Maddelerin hayata geçirilmesine yönelik bir zaman çizelgesinin açıklanmasının da toplumsal destek açısından önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "Rekabet içinde olduğumuz ülkeler küresel iktisadi kriz ile meşgul iken, ekonomi ve demokrasi için gerçekleştirilecek reformlar milletimizin daha huzurlu ve zengin olmasını, ülkemizin ise ilk 10 büyük ekonomi içine girmesini sağlayacaktır" ifadesini kullandı.

Hisarcıklıoğlu, "Açıklanan maddelerin toplumun talep ettiği ve ihtiyaç duyduğu alanları kapsaması bakımından önemli bir adım olduğuna ve Türkiye’de demokrasi kültürünün yerleşmesi ve kurumsallaşmasına destek olacağına" dikkati çekti.

İSO: SEVİNDİRİCİ BİR GELİŞME

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, Demokratikleşme Paketine ilişkin, "Türkiye genelinde demokratik hak ve özgürlükleri bireysel temelde daha ileri bir noktaya taşımayı hedefleyen demokratikleşme paketi, ülkemizde demokrasinin kalitesinin yükselmesine önemli katkı yapacak adım olması itibariyle sevindirici bir gelişmedir" ifadelerini kullandı.

Bahçıvan, demokratik hak ve özgürlüklerin Türkiye’deki gelişimi açısından atılan bu adımların, ilk ve son adımlar olmadığını düşündüklerini kaydetti.

BTSO BAŞKANI BURKAY: TÜRKİYE BUNU YAPACAK BECERİYE SAHİP

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "Demokratikleşme Paketi"ne ilişkin, "Ümit ediyorum Türkiye bu fırsatı iyi değerlerdirecektir. Türkiye ekonomisi için de bu ciddi anlamda, özellikle biz iş dünyası için önem arz etmektedir" dedi.

Türkiye’nin en büyük problemlerinden olan ve 35-40 yıldır ciddi anlamda ülke siyasetini, ekonomisini meşgul eden bir alanda ciddi anlamda çözüm yolunda adım atıldığını belirten Burkay, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde dünyadaki ilk 10 ekonomi arasında yer alabilmesi için bu meselenin mutlaka Türkiye gündeminden çıkması gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Başbakanımızın açıkladığı gibi mutlaka daha sonra da talepler olacaktır, ancak bunların hepsinin siyasi atmosferde ve siyasi zeminde yapılması gerekiyor. Türkiye bunu becerebilecek kabiliyete sahiptir. Önemli olan tabii ki tüm paydaşların tüm unsurların da bu platformda sözlerini söylemeleri, projelerini geliştirmeleri"

 BOYDAK BAŞKANI’NDAN SEÇİM BARAJI ÖNERİSİ

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, Demokratikleşme Paketi’nin ülke için olumlu gelişmelerin yaşanmasına vesile olacağını belirterek, "Türkiye için siyasi istikrar çok önemli. Biz iş dünyası olarak son 11 yılda siyasi istikrarın çok büyük faydasını gördük. Bu anlamda seçim barajını tamamen kaldırmak yerine yüzde 5’e çekmenin daha faydalı olacağını düşünüyoruz" dedi.

Boydak, paketteki kanun değişikliği gerektiren düzenlemelere siyasi partilerin destek vermesinin doğru bir yaklaşım olacağını, bu desteğin Anayasa değişikliği ile ilgili düzenlemelerdeki tıkanıklığın da önünü açabileceğini düşündüklerini vurguladı.

Paket kapsamında yapılacak düzenlemelerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini ekonomik anlamda kalkındıracağına inandıklarını ifade eden Boydak, başörtüsüne yönelik düzenlemeyi de olumlu karşıladıklarını belirtti.

İlkokullarda okutulan andın kaldırılmasını da olumlu bir gelişme olarak değerlendirdiklerini ifade eden Boydak, ayrıca alfabeye "w", "x" ve "q" harflerinin ekleniyor olmasının da sevindirici olduğunu vurguladı.

İHKİB BAŞKANI TANRIVERDİ: UZLAŞI İÇİNDE HAYATA GEÇİRİLMELİ 

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı (İHKİB) Hikmet Tanrıverdi, "Uzun yıllardır konuşulan pek çok başlık için ilk kez somut adım atılmasını son derece önemsiyoruz. Açıklanan başlıklar uygulamaya geçince ardından yeni adımlar da atılacaktır" dedi.

Uzun yıllardır konuşulan pek çok başlık için ilk kez somut adım atılmasını son derece önemsediklerini dile getiren Tanrıverdi, açıklanan başlıkların uygulamaya geçince ardından yeni adımlar da atılacağını ve paket içinde yer alan bazı düşünceler için yasal düzenlemelere ihtiyaç olacağını belirtti. Tanrıverdi, bu noktada eksiklikler üzerinde değerlendirmeler yapılıp, TBMM’deki diğer partilerle beraber uzlaşma içinde hayata geçirilmesini arzu ettiklerini kaydetti.

İTO BAŞKANI KOPUZ: YÜREKTEN DESTEKLİYORUZ

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: Bu demokratikleşme paketiyle Türkiye kalıcı huzura, istikrara, tüm vatandaşları arasında birlik ve kardeşliğe doğru koşar adım yürür hale geldi. Türkiye tüm sosyal katmanlarıyla, tüm etnik bölgelerimiz, artık özel sektörün yatırımlarına kavuşacak. Tesis edilen barış ve huzur ortamı yatırımları artıracak, gelecek için, kalyapılarıyla birlik ve beraberlik içinde olma imkanı kazandı. Bu gelişmeler, iş dünyamız açısından da son derece önemli. Çünkü yatırım almayan kınma için büyük bir performans oluşmasını sağlayacaktır. İstanbul iş dünyası olarak biz düşmanlık yerine kardeşliği koyan, içe kapalı bir toplum yerine dünya ile bütünleşik bir ülkeyi idealize eden, gerileme yerine ilerlemeyi sağlayan, anarşi yerine barış ve huzuru önceleyen, baskıcı ve kısıtlayıcı yönetimler yerine demokrasiyi kökleştiren bu paketi takdirle karşılıyor ve yürekten destekliyoruz.” 

Başbakan, anadilini parasıyla özel okulda mı öğrenmiş?

AK Parti’den Alevi açıklaması! Özel bir çalışma yapıyoruz!

Paketin açıklanmasıyla birlikte çözüm süreci sona ermiştir...

Demokratikleşme Paketi Twitter’a damgasını vurdu!

Seçim sistemi değişiyor! Baraj tamamen kalkabilir!