MedyaFaresi MedyaFaresi

İran Orhan Pamuk'u tartışıyor

Orhan Pamuk eserlerinden bazılarını yayımlamayan Kaknüs Yayınları'nın davetlisi olarak Tahran uluslararası kitap fuarına katılmak için Tahran’a geldi...

Eklenme: 14 Mayıs 2018 12:19 - Güncelleme: 14 Mayıs 2018 12:23

Orhan Pamuk eserlerinden bazılarını yayımlamayan Kaknüs Yayınları'nın davetlisi olarak Tahran uluslararası kitap fuarına katılmak için Tahran’a geldi.

Orhan Pamuk’un Tahran’a gelişiyle ilgili ilk tepki gösteren ilk kişi meclis kültür komisyonu üyesi Nasrullah Peymanfer, etkinliklerin engellenmesi için güvenlik birimlerini göreve çağırdı. Bu çağrının ardından Pamuk’un programları iptal edildi. Orhan Pamuk'u dinlemeye gelen İranlılar, programın düzenlendiği yerin kapısında “iptal edilmiştir” yazısıyla karşılaştı.

Yaşananların ardından İran Sazendegi gazetesi manşetine, Orhan Pamuk’u taşıdı. İranlı yazar Mustafa Mestur, Orhan Pamuk’un Tahran’daki programlarının iptal edilmesine sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Mestur paylaşımını, “Ben İranlı bir yazar olarak Bir Türk yazara bu şekilde davranılmasından kendi adıma utanç duyuyorum” sözleriyle bitirdi. Pamuk’un ziyaret kapsamında yerel kıyafetleri giymesi ise dikkat çekti.

İşte İran’daki Pamuk yankıları:

Kaynak: @kuche_rindan

(ODATV)

Etiketler : İran, Tarsus, Orhan Pamuk