MedyaFaresi MedyaFaresi

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'den Türkiye'ye flaş teklif

Başkent Tahran'da düzenlenen "Kevser" savaş jeti tanıtım toplantısında konuşan Ruhani, ABD yaptırımları ve komşu ülkelerle ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu.

Eklenme: 21 Ağustos 2018 12:48 - Güncelleme: 21 Ağustos 2018 12:51

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, komşu ve dost ülkeler  olarak Türkiye ile İran'ın savunma sanayisi alanında iş birliği yapabileceğini ve  savaş uçağı üretebileceğini söyledi. 

Savunma sanayisinde maliyeti düşük ve etki gücü yüksek silahlar  üretmek istediklerini belirten Ruhani, İran olarak bu sahada gittikçe  güçlendiklerini ifade etti.

Komşu ve dost ülkelerden Türkiye ve Pakistanile savunma alanında iş  birliği yapabileceklerini vurgulayan İran Cumhurbaşkanı, bu ülkelerin birlikte  çalışması durumunda savaş uçağı üretebileceklerini ve daha fazlasını da  yapabilecek kapasitelerinin olduğunu kaydetti.

ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarını eleştiren Ruhani, İran'ın  komşu ülkelerle daha fazla iş birliğinden yana olduğunun altını çizdi.

Ruhani ayrıca, ABD'nin dünyada "güvenilmez" bir devlet olduğunu  savunarak, "ABD, İran'a saldırması durumunda maliyetinin kendileri için çok ağır  olacağını çok iyi biliyor." dedi.

İran yapımı savaş uçağı Kevser

Bu arada savaş jeti Kevser'de aviyonik ve yerli sistemlerin  kullanıldığı, HUD göstergeler, çok amaçlı radarlar, akıllı harita okuma  özelliklerinin olduğu ve çift kabinli üretildikleri açıklandı.

(AA)