MedyaFaresi MedyaFaresi

Irak yönetiminden Barzani'ye uyarı!

4 Ağustos'ta Erbil'de düzenlenecek Kürt konferansı için Bağdat yönetiminden uyarı geldi.

Eklenme: 10 Ağustos 2013 15:11 - Güncelleme: 23 Mart 2016 05:54

4 Ağustos'ta Erbil'de düzenlenecek Kürt konferansı için Bağdat yönetiminden uyarı geldi. Bağdat, "konferans Kürdistan'ın Irak'tan ayrılması niyeti taşırsa, yönetim olarak tutumumuz değişir" dedi.

Ortadoğu'daki Kürt oluşumlarının biraraya geleceği konferansa yönelik açıklama, hükümet sözcüsü Ali Şalla tarafından yapıldı. Şalla, "eğer konferans Kürtlerin Irak'ta daha iyi yaşaması içinse, bununla ilgili bir sorunumuz yok. Diktatörlük ve ayırt etme süreci artık son buldu" dedi. "Ancak niyet Kürdistan'ın Irak'tan ayrılması ise, burada tutumuz değişir" vurgusunu yaptı.

AK PARTİ'YE DAVET

Hükümet sözcüsü Şalla, Kuzey Irak Kürt yönetiminden, konferansa, Iraklı bazı milletvekillerinin de davet edilmesini beklediklerini de sözlerine ekledi.  Bölgeden 300'den fazla temsilcinin çağrıldığı konferansa, Ak Parti de davet edildi. Ancak Ak Parti'nin konferansa temsilci gönderip göndermeyeceği henüz belli değil.

KATLİAM İDDİASI İÇİN ÖNERGE

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanlığı internet sitesinde yer alan ve Kürt Ulusal Kongresi Hazırlık Komitesine 2 gün önce gönderilen Mesut Barzani'nin mesajında, Suriye'de Kürtler'in yaşadığı ve Rojava (batı) denilen bölgede sivil Kürtler'e yönelik yapıldığı öne sürülen katliamların araştırılması için özel bir komite kurulmasını istedi. Barzani mesajında, şöyle dedi:

"Bir süreden beridir, bazı siyasi ve haber merkezlerinde teröristler tarafından Batı Kürdistan'da Kürtler'e karşı cihat ilan edildiği ve katliamlar yapıldığı, El Kaide'ye bağlı teröristlerin sivil ve masum halka saldırılar yaptığı, Kürt kadın ve çocukların başlarını kestiği yönünde haberler yayınlanıyor. Gerçeklerin açığa çıkması ve bu haberlerin doğruluğunu araştırmak için Batı Kürdistan'a gidecek bir özel komite oluşturulmasını istiyorum. Eğer bu bilgiler doğrulanırsa, masum Kürt vatandaşları, kadın ve çocuklar ölümcül saldırılar, baş kesilmesi ve terör altında ise, o zaman Kürdistan Bölgesi, Batı Kürdistan'daki suçsuz Kürt vatandaşlar, kadın ve çocukların korunması için tüm olanaklarını devreye koyacaktır."

DHA