MedyaFaresi MedyaFaresi

İntihar eden kadının eşine eziyet cezası

ERZURUM'da 2.5 yıl önce üzerine kuma getirildiği için 4'üncü kattaki evinin penceresinden atlayan Netice Barçın'ın intiharının ardından açılan davada yargılanan eşi Kamil Barçın, 'eziyet' suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Eklenme: 25 Aralık 2014 19:34 - Güncelleme: 20 Mart 2016 15:30

Aynı davada 'kasten yaralama' suçundan yargılanan kuma Esengül Nikbay ise beraat etti.

Merkez Palandöken İlçesi Abdurrahman Gazi Mahallesi'nde 3 Haziran 2012 günü meydana gelen olayda, 2 çocuk annesi 28 yaşındaki Netice Barçın, oturdukları apartmanın 4'üncü katından atlayarak yaşamına son verdi. Kızının ölümünden damadı 31 yaşındaki Kamil Barçın ve kuma getirdiği 34 yaşındaki Esengül Nikbay'ı sorumlu tutan baba Necati Kayık, savcılığa başvurarak ikisinden de şikayetçi oldu.
Bunun üzerine Kamil Barçın ve Esengül Nikbay hakkında geçen yıl Ocak ayında 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Geçen 8 Mayıs günü görülen duruşmada savcının mahkemeye sunduğu mütalaada, Kamil Barçın hakkında eşi Netice Barçın'a yönelik 'eziyet' suçundan 3 yıldan 8 yıla kadar, 'kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçundan ise 4 yıldan 14 yıla kadar olmak üzere toplam 7 yıldan 22 yıla kadar hapis cezası istedi. Cumhuriyet Savcısı, kuma Esengül Nikbay'ın da Netice Barçın'a yönelik 'kasten yaralama' suçunu işlediğini belirterek 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.
4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün görülen karar duruşmasında baba Necati Kayık ile sanık Kamil Barçın ve avukatları hazır bulundu. Kamil Barçın son sözünde adalete güvendiğini söyledi. Baba Kayık ise kızını damanının öldürdüğünü iddia etti. Mahkeme, Kamil Barçın'ı eşine karşı 'eziyet' suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına mahkum etti. 'Kasten yaralama' suçundan yargılanan kuma Esengül Nikbay hakkında ise mahkeme beraat kararı verdi. Yargıtay'ın kararı onaması halinde Kamil Barçın cezaevine girecek.
Öte yandan kararı az bulan baba Necati Kayık, duruşma sonrası bağırarak gözyaşı döktü.
Necati Kayık'ın avukatı Ferhat Emer, "Mahkeme sanık hakkında eşinin intihar etmesine neden olmaktan eziyet suçunun niteklikli halinden ceza verdi. Kişi hürriyetinden yoksun bırakmadan ceza almadı. Verilen cezayı az bulduğumuz için kararı temyiz edeceğiz" dedi.