MedyaFaresi MedyaFaresi

İnternetin kadar özgürsün!!! İnsan hakları mücadelesinin yeni alanı internet!

Yahoo, Microsoft ve Google sansürcü yönetimlerle işbirliği yapıyor !

Eklenme: 20 Şubat 2008 10:02 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 02:18

İnternet siteleri kapatılıyor. Bloglar siliniyor. İletişim siteleri engelleniyor.

Uluslararası Af Örgütü'nün başlattığı kampanyalardan biri olan www.irrepressible.info , fikir paylaşımı ve ifade özgürlüğü için önemli bir araç olan internetin engellenmeye çalışılmasına yönelik bir girişim.

İnternet üzerindeki baskı; özellikle Çin, Vietnam, Tunus, İran, Suudi Arabistan ve Suriye gibi ülkelerde daha çok görülüyor. İnsanlar internet üzerinden hükümetlerini eleştirdikleri, daha fazla basın özgürlüğü ve insan hakları talep ettikleri ya da insan hakları ihlallerini ifşa ettikleri için hapse atılıyor.

■ İnternet kısıtlamaları sadece hükümetlerle de sınırlı değil. IT (Bilgi Teknolojileri) şirketleri denetim ve sansür mekanizmaları geliştirerek bu baskı yöntemine destek veriyor. Örneğin, Yahoo kullanıcılarının e-posta verilerini Çin otoritelerine ileterek kanuna aykırı tutuklamalara neden olmuştu. Microsoft ve Google, hükümetin Çinli kullanıcıların servislerinden yararlanmasına sansür koyması isteğine razı olmuştu. İfade özgürlüğü en temel insan hakkı ve tüm hakların en değerlisi.

■ New York merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi'nin raporuna göre, Çin'de 31 gazeteci demir parmaklıkların arkasında, bunların 19'u internet yayıncısı. Küba 24 gazeteci ile ikinci sırada. ABD de 3 gazeteciye hapis cezası verdi. Son olarak da, İranlı internet gazetecisi Muctaba Saminejad, kişisel blogunda İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in aleyhinde konuştuğu için 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İnternet gazetecilerine hapis cezası veren sadece Çin ve İran gibi otoriter rejimler değil. ABD'de de video blog yazarı Joshua Wolf, G-8 Zirvesi protestoları ile ilgili kayıtlarını jüriye açmadığı için hapis cezası almıştı.

■ Google'ın kirli çamaşırları: www.google-watch.org
Bu sitede Google'ın kendisini google'lıyorsunuz. Sitenin yaratıcıları "Google Tanrı'mıdır' diye soruyor. Kuşkusuz internetin ilk çağına damgasını vuran bu devin eriştiği ölçüsüz güç ve hayatımızı yönlendiren bir tekel haline gelmesi, sorulan soruyu anlamlı kılıyor. Google'ın bilgi manipülasyonu, kişisel yaşam üstündeki 'Big Brother' etkisi, telif hakkı ihlalleri ve daha birçok kirli çamaşırını ifşa eden zehir gibi bir internet sitesi.  

Etiketler : sansür, İnternet