MedyaFaresi MedyaFaresi

İnternet kullanımının yaygınlaştırılması için PTT şubelerine özel bilgisayarlar konulacak

Kiosk adı verilen cihazlar sayesinde evinde bu olanağı bulunmayan vatandaşlar, PTT merkezlerinden yararlanabilecek. Bu amaçla PTT, hem yazılım hem de donanımı tek bir ihalede alacak

Eklenme: 26 Eylül 2007 09:30 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 13:40
Kiosk adı verilen cihazlar sayesinde evinde bu olanağı bulunmayan vatandaşlar, PTT merkezlerinden yararlanabilecek. Bu amaçla PTT, hem yazılım hem de donanımı tek bir ihalede alacak.

Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Haberleşme Genel Müdürlüğü, kiosklarla ilgili çalışmalara başlamadan önce sektörün görüş ve önerilerini almaya kararı verdi. Buna göre ilgilenen firma ve kuruluşlar bu konudaki görüş ve önerilerini 17 Ekim tarihine kadar bildirecek. Kiosklar için hem yazılım hem de donanımın tek bir ihale kapsamında satın alınacağını belirten bakanlık yetkilileri, ihale şartnamesinin ise hazır olduğunu bildirdiler. Kiosklar evrensel hizmet kapsamında ve ilgili yönetmelik hükümleri çerçevesinde kurulacak.

Kioskların öncelikle PTT merkezlerinde ve merkez bazında ihtiyaç duyulacak miktarda kurulması hedefleniyor. İlk etapta kurulacak Kiosk sayısı ise 5'den az olmayacak. Esas olarak internet erişim amaçlı kullanılacak kiosklar üzerinden verilebilen diğer hizmetlerin uygulanabilirliği proje çalışmaları sırasında değerlendirilecek.

e-devlete açılan kapı

Kiosklar ile e-devlet hizmetlerine de ulaşılabilecek. Buna göre kamuyla vatandaş arasındaki işlemler internet ortamında halledilebilir boyuta gelince yani e-devlet ana kapısı açılınca, vatandaşın evinde bilgisayar yoksa dahi PTT'deki kiosklardan işlerini halledebilecek. E-devlet anakapısına kamu kurumlarının internet ortamından verdikleri hizmetler bağlanacak. Tek bir internet adresinden bütün kamu kurumlarının internet üzerinden verdikleri hizmetlere ulaşılarak işlem yapılabilecek. Böylece elektronik ortamda kamu hizmeti tam anlamıyla sunulmaya başlanmış olacak. Ulaştırma Bakanlığı, halka internet ve bilgisayara kolay erişime yönelik kiosk projesinden önce bugüne kadar okullara 30 bin bilgisayar edindirdi. Bunun yanı sıra 227 tane askeri kışlada da askerlerin bilgisayar ve internete erişimi sağlandı.

KIOSK NEDİR

Kiosk, kabin içine gizlenmiş bir bilgisayar, dokunmatik bir ekrandan oluşan, tanıtım, reklam, bilgilendirme, yönlendirme amaçlı kullanılan interaktif tanıtım araçlarına deniliyor. Sistem tamamen dokunmatik olarak çalışıyor ve ekranda beliren butonlara dokunularak istenilen bilgilere ulaşılabiliyor.

(Referans)
Etiketler : ptt