MedyaFaresi MedyaFaresi

İnsanlar ve maymunları karşı karşıya getiren fıstık deneyi!

İnsanlar ve apeler ile yapılan şeffaf tüp içine konmuş fıstık deneyi ufkunuzu açabilir. Homo sapiens ve ape türünün bir fıstık uğruna kapışması, beklenmedik ve düşündürücü bir sonuçla nihayete eriyor.

Eklenme: 01 Temmuz 2019 23:59 - Güncelleme: 01 Temmuz 2019 23:12

İnsanlar ve apeler ile yapılan şeffaf tüp içine konmuş fıstık deneyi ufuk açacak türden bir deneyim sunuyor. Buradaki amaç insanlar ve apelerin problemlere karşı nasıl çözüm getirdiklerini araştırmak. 

Ape ve maymun arasındaki farkları sıralarsak, apeler maymunlardan farklı olarak bir kuyruğa sahip değillerdir. Maymun türlerinden daha cüsseli olmakla beraber beyinleri de daha büyüktür. İnsanlar dahil orangutan, goril, şempanze, bonobo ve gibbonlar ape sınıfındadır. 

Deneyde insan denekler bir odaya alınır. Odada bir masa, masaya sabitlenmiş uzun, ince, şeffaf bir tüp ve tüpün içine de bir adet fıstık konmuştur. Çeşitli yaş grubundan oluşan deneklerden, tüpün içindeki fıstığa ulaşıp onu almaları istenir.

Fıstığa ulaşmak için her şeyi yaparlar. Masanın altından sabitlenmiş tüpü çıkarmaya çalışırlar, tüpün içine üfleyip çıkarmaya çalışırlar, tüpü sıkıp kırmaya hatta masayı devirmeye dahi çalışırlar ama hiçbir şekilde başaramazlar. daha sonra önlerine bir tablet uzatılır.

Tablette izletilen şey aynı deneyin ape'lerle yapılmış halidir. Ape'lere bu deney yapılmış ve daha ilk denemelerinde fıstığa ulaşmayı başarmışlardır. Üstelik insanlarla eşit araçlara sahipken. 

İşte insalara uygulanan deney: 

Apeler daha ilk denemelerinde fıstığa çok basit bir şekilde ulaşıyorlar. Suyun kaldırma kuvvetiyle! Apeler, toplam üç kez tüpe su boşaltıyor. Fıstık, kaldırma kuvvetiyle tüpün ucuna kadar geliyor.

İşte ape'lerle uygulanan deney: