MedyaFaresi MedyaFaresi

Independent'ten AB itirafı! Türkler'e bahane uyduruyoruz!

Independent'ın deneyimli Orta Doğu Muhabiri Robert Fisk, Arap dünyasındaki muhalif gösterilerle ilgili bir makale kaleme aldı.

Eklenme: 10 Şubat 2011 09:53 - Güncelleme: 10 Nisan 2016 12:12

Fransız tarihçi Daniel Linderberg bu hafta doğruyu söyledi ve 'Gerçeği itiraf etmeliyiz. Çok sayıda aydın, derinlerde bir yerlerde Arap halkının yaradılıştan geri olduğunu düşünüyor.' dedi. Bunda yeni bir şey yok. İçten içe tüm Müslüman dünyasıyla ilgili hissettiklerimiz de böyle. Almanya Başbakanı Angela Merkel çok kültürlülüğün işe yaramadığını söyledi. Bavyera kraliyet ailesi üyesi olduğunu belirten biri de, kısa süre önce bana Almanya'da çok fazla Türk olduğunu, Alman toplumunun bir parçası olmayı istemediklerini söylemişti..."

Türkler AB'ye girmek istediğinde bahaneler arıyoruz

"...Ama, bugün İslam ve demokrasinin Orta Doğu'da bulabileceğiniz en mükemmele yakın karışımı olan Türkiye'nin kendisi, Avrupa Birliği'ne girip, Batılı uygarlığımızı paylaşmak istediğinde, umutsuzca, ne kadar ırkçı olduğuna bakmadan, Türkiye'nin tam üyeliğini önleyecek çareler arıyoruz. Bir başka deyişle, bizden uzak oldukları sürece, bizim gibi olmalarını istiyoruz. Bizim gibi olmak isteyip, Avrupa'yı işgal etmek istemediklerini kanıtladıklarındaysa, başlarına, Amerika'da eğitim görmüş bir başka general getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Tıpkı, Türk parlamentosu Amerikan birliklerinin Irak'ı Türkiye'nin güneyinden geçerek işgalini reddettiğinde, Paul Wolfowitz'in 'Generallerin buna söyleyeceği bir şey yok mu?' diye sorması gibi."

BBC TÜRKÇE