MedyaFaresi MedyaFaresi

Suudi ortaklı Independent Türkçe’ye erişim engeli

Independent Türkçe'ye Türkiye'de getirilen idari tedbir kararı, Suudi Arabistan yönetiminin Anadolu Ajansı (AA) ve TRT Arapça'nın internet sitelerine erişime engel getirmesinin ardından geldi.

Eklenme: 19 Nisan 2020 12:24 - Güncelleme: 19 Nisan 2020 16:31

Britanya merkezli Independent gazetesinin Türkiye'den Türkçe yayın yapan Independent Türkçe haber sitesine idari tedbir kararı getirildi.

Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek'in yaptığı paylaşıma göre, Independent Türkçe haber sitesine idari tedbir kararı getirildi.

Çiçek, paylaşımında "Sitemize girişte sorun yaşanıyor. Bazı okuyucularımız bu uyarı ile karşılaşıyor" dedi.

Suudi Arabistan Araştırma ve Pazarlama Grubu (SRMG) bünyesinde bulunan Media Arabia ile The Independent arasında yapılan lisans anlaşması çerçevesinde kurulan Independent Türkçe, 15 Nisan 2019'da yayın hayatına başlamıştı.

Nevzat Çiçek'ten yeni açıklama

Independent Türkçe Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Çiçek, konuyla ilgili olarak kişisel Twitter hesabından açıklama yaptı. Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

İndependent Türkçe sitesine bazı yerlerde BTK kararıyla girilemiyor. BTK 19 Nisan tarihinde aldığı idari kararla Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerinin bazı sitelere erişim engeli koydu.

Bu kararın alınmasında Suudi Arabistan'ın Anadolu Ajansı ve TRT Arapça başta olmak üzere erişimi engelleme kararına karşı yapıldığını belirtiliyor.

İngiltere merkezli İndependent'ın Türkiye uzantısı olan Türkçe'de ortaklıktan kaynaklı olarak böyle bir kararın merkezinde yer aldı...

Bizim yayın çizgimizden kaynaklı hiçbir sorun olmadığı gibi yayınlarımız oldukça objektif bulunuyor...

İndependent'ın ana gövdesinin % 70'i Rus işadamında % 30'u Suudlu işadamında ama editöryal bağımsızlık tamamen kuruluş ilkelerinde... Bize resmi olarak herhangi bir tebligat yada mahkeme kararı gelmiş değil.

Devletler arası bir mesele bizimle ilgili değil, İndependent Türkçe sitesine bazı yerlerde BTK kararıyla girilemiyor.

INDEPENDENT TÜRKÇE KİMİN?

Independent Türkçe, dünya çapında 100 milyondan fazla okuyucuya sahip İngiltere merkezli Independent gazetesinin Türkiye'den yayın yapan Türkçe yayın organıdır. Independent Medya'nın yüzde 70'i Rus iş adamı Aleksandr Lebedev'in yüzde 30 payı ise Suudilere aittir.