MedyaFaresi MedyaFaresi

İnce bağırsaktan vajina yapıldı!!! Tıp sınır tanımıyor!!!

Akdeniz Üniversitesi'nde adet göremeyen ve 9 kadına, ince bağırsaklarından vajina yapıldı. Doktorlar uyarıyor "utanmayın"

Eklenme: 24 Aralık 2007 10:06 - Güncelleme: 20 Mart 2016 08:16

AKDENİZ Üniversitesi Hastanesi'nde son iki yıl içerisinde, adet göremeyen ve şiddetli ağrıları olan 5'i evli 9 kadına, ince bağırsaklarından vajina yapıldı. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nın ortaklaşa yaptığı ameliyatlarda, genital sistemlerinde doğuştan sorun olan kadınlar, sağlıklarına kavuştu. Ender yapılan vajina ameliyatının daha çok deri yaması ve kalın bağırsaktan yapıldığını söyleyen Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, doğala en yakın olanının ince bağırsaktan yapılanı olduğunu söyledi.Baskı yüzünden söyleyemiyorlar
Hastalığın genellikle genç kızların adet görememeleriyle ya da evlilikte ilişkiye girememeleri sonucu ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Özkan, "Uygun hastalarda ince bağırsağın 15- 20 santimetrelik parçası, açtığımız vajina boşluğuna mikroskop altında damarları dikilerek transfer ediliyor. Teknik olarak zor bir ameliyat olmakla birlikte uzun dönem sonuçlarının daha tatmin edici olduğunu görmekteyiz. Tek problem erken dönemde salgıların fazla olması, ama uzun dönemde bunun da giderek azaldığı ve hastaları rahatsız edici boyutunun ortadan kalktığını biliyoruz" dedi. Şimdiye kadar hiç adet göremediği ve şiddetli ağrıları olduğu için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvurduklarını belirten hastalar ise ameliyattan sonra bir ay içinde iyileştiklerini söyledi. Çok problemli geçen genç kızlık dönemleri olduğunu kaydeden 26 yaşındaki K.Ö ve 21 yaşındaki N.L., çevre baskısının da bu tür tedavilerin gecikmesinde büyük etken olduğunu kaydetti.

Etiketler : Tıp