MedyaFaresi MedyaFaresi

İnat etme, iptal et! Türkiye, YGS'nin iptalini istiyor!

MEDYAFARESİ FOTO GALERİ YGS'nin iptalini isteyen binlerce öğrenci, Türkiye'nin dört bir yanında sınavı protesto etti...

Eklenme: 10 Nisan 2011 17:27 - Güncelleme: 25 Mart 2016 11:20

İSTANBUL

Beyoğlu'nda yürüyüş düzenleyen lise öğrencileri, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) şifreleme iddialarını protesto etti.

Lise öğrencileri ve velilerinden oluşan yaklaşık bin kişilik grup Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. "Şifre değil, parasız eğitim, sınavsız üniversite istiyoruz" yazılı büyük bir pankart açan grup, sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi'nde yürüyüşe geçti. "Biz bu devletin üvey çocuklarıyız" ve "Susma haykır, YGS'ye hayır" yazılı dövizler taşıyan grup, yürüyüş sırasında cadde üzerinde durarak oturma eylemi yaptı. Bir süre slogan atıp, alkışlar ve ıslıklar eşliğinde YGS'deki şifre iddialarını protesto eden grup, ardından yeniden yürüyüşe geçti. ÖSYM Başkanı Ali Demir ve YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ı istifaya çağıran liseliler, eylemin ardından olaysız şekilde dağıldı.

YGS PROTESTOSUNDAN FOTOĞRAFLAR

İZMİR

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS)'de şifre iddialarını protesto etmek için toplanan yaklaşık 5 bin öğrenci Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) İzmir Hizmet Binası önünde kalemlerini kırarak, polise yumurtalı ve sopalı saldırıda bulundu.
ÖSYM Şifreli Soru Protesto konulu miting için sosyal paylaşım sitesi üzerinden Konak Eski Sümerbank önünde saat 12.30 için randevulaşan öğrenciler, YGS ve ÖSYM'yi protesto etti.

ANTALYA

Türkiye Kominist Partisi(TKP) üyesi bir grup, dün YGS eylemi sırasında kendilerini yuhalayan Antalya Vali Yardımcısı Metin Borazan'ı istifaya davet etti.  Antalya'da TKP İl Örgütü üyesi bir grup, dün solcu liseliler ve TKP'li öğrencilerin YGS'deki şifre iddialarını protesto etmek için yaptıkları eylem esnasında kendilerini yuhalayan ve görüntüleyen Antalya Vali Yardımcısı Metin Borazan'ı istifaya davet ettiler. Ellerinde vali yardımcısı Metin Borazan'nın yuhalama fotoğraflarını taşıyan grup adına basın açıklaması yapan TKP İl Başkanı Levent Tuncel," Dün Antalya'da solcu liseliler ve TKP'li öğrencilerin YGS'deki şifre skandalına karşı yaptıkları protesto gösterisi sırasında Antalya Vali Yardımcısı Metin Borazan, atılan sloganları hazmedememiş dershane öğrencisi gençleri elini borazan yaparak yuhalamıştır" dedi.

ADANA

Adana'da bir grup lise öğrencisi, YGS soru kitapçıklarında şifreleme yapılmasını, yol kapatıp, soru kitapçıklarını yırtarak protesto etti. Davul zurna eşliğinde halay da çeken öğrenciler, "Geleceğimizin şifrelenmesini istemiyoruz" diyerek YGS sınavının iptalini istedi.

HAKKARİ

Hakkari'de bir grup öğrenci, YGS soru kitapçığında şifreleme iddiasına ilişkin olarak kalem kırıp, oturma eylemi yaptı.

Bulvar Caddesi üzerinde bulunan Belediye Başkanlığı önünde toplanan lise öğrencileri, Hastane Caddesi'nden Hakkari Üniversitesi Rektörlüğü binası önüne kadar yürüdü.

Burada yapılan açıklamanın ardından öğrenciler, soru kitapçıklarını yakarak ellerindeki kalemleri kırdı. Grup 2 dakikalık oturma eyleminin ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

KARABÜK

Karabük'te bir grup öğrenci, Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) soru kitapçığında şifreleme yapıldığı iddiaları ile ilgili protesto gösterisinde bulundu. Albay Karaoğlanoğlu Caddesi'nde toplanan grup, pankartlar açarak ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir'in istifasına yönelik sloganlar attı. Ellerinde dövizlerle yürümek isteyen öğrencilere polis izin vermedi. Grup adına açıklama yapan Emrah Yıldırım, YGS'nin iptali için seslerini duyurmak istediklerini, bu eylemle de amacına ulaştıklarını belirterek, duyarlı olan herkese teşekkür etti. YGS'ye giriş belgelerini yakan öğrenciler olaysız dağıldı.