Abone Ol

İmzacı Amiral Özbey'den Fahrettin Altun'a: Okuduğunu Anlamamış!

Emekli amiraller bildirisinin imzacılarından Mustafa Özbey, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a ilişkin olarak, "Okuduğunu anlamamış (!)" değerlendirmesinde bulundu.

İmzacı Amiral Özbey'den Fahrettin Altun'a: Okuduğunu Anlamamış!

Özbey Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Okuduğunu anlamamış (!) İfade özgürlüğünün ne olduğunu ise, hiç bilmiyor" düşüncesini dile getirdi.

İmzacı Amiral Özbey'den Fahrettin Altun'a: Okuduğunu Anlamamış! - Resim: 1

Ne olmuştu?

103 emekli amiral imzasıyla, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ne ilişkin sözleri sonrası başlayan tartışmalara ve Deniz İkmal Komutanı Tuğamiral Mehmet Sarı'nın "takke ve cübbe" giydiği bir fotoğrafının basına yansımasına ilişkin olarak ortak bir bildiri yayımlandı.

Bildiride "Montrö; sadece Türk Boğazlarından geçişi düzenleyen bir sözleşme değil, Türkiye'ye İstanbul, Çanakkale, Marmara Denizi ve Boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, Lozan Barış Antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir" denilirken, Tuğamiral Sarı'nın görüntülerine ilişkin olarak da "Kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur" ifadesi kullanıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun bildiriye "Haddinizi bilin" sözleriyle tepki gösterirken, TBMM Başkanı Şentop da bildiri için "darbe çağrışımlı" nitelemesi yaptı.