Abone Ol

İmamoğlu ve Yavaş'a Altılı Masadan hangi lider itiraz etti? Yavaş Akşener’den ne istedi?

Haftanın Panoraması programında İYİ Parti lideri Meral Akşener altılı masada yaşanan cumhurbaşkanı adayı krizi ve iki büyükşehir belediye başkanının cumhurbaşkanı yardımcısı olması önerisinin masaya sunulmasıyla ilgili "İki belediye başkanını koşu partneri olarak masaya ben getirmiş oldum ama bunlar CHP’yle anlaşarak oldu. Pazar gecesi 2 gün ertelesek sonra konuşsak dedim. Mansur Bey ‘Heyecanı ortadan kaldırmayalım, siz bunu hızlandırma konusunda bize yardımcı olun’ dedi" ifadelerini kullandı.

İmamoğlu ve Yavaş'a Altılı Masadan hangi lider itiraz etti? Yavaş Akşener’den ne istedi?

Türk televizyon tarihinin sayılı isimleri arasında yer alan duayen televizyoncu Uğur Dündar, 'Haftanın Panoraması' programında İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i konuk olarak ağırladı. Akşener altılı masada yaşanan cumhurbaşkanı adayı krizi ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın masaya cumhurbaşkanı yardımcısı olarak getirilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 

YAVAŞ 'HEYECANI ORTADAN KALDIRMAYALIM, SİZ BUNU HIZLANDIRMA KONUSUNDA BİZE YARDIMCI OLUN' DEDİ

Akşener "Biz Perşembe günkü toplantıdan sonra benim önerilerimin kabul edilmemesi üzerine ‘nefes alma’ kararı çıktıktan sonra bir gelişme oldu. 2 belediye başkanımız Kemal Bey’in bilgisi dahilinde benim evime geldiler. Konuşma yaptık, çeşitli seçenekler üzerinden gittik. Ben kendime dair hiçbir seçeneğin içinde ve yanında yöresinde olmayacağımı söyledim. Öznenin benim olduğum hiçbir seçenek geçerli değil dedim. Sonra bu seçenek ortaya çıktı, 2 belediye başkanımızın ‘koşu partneri’ olarak Kemal Bey’in yanında yol yürümeleri kararı çıktı. Pazar gecesi ‘2 gün ertelesek sonra konuşsak’ dedim. Mansur Bey ‘Heyecanı ortadan kaldırmayalım, siz bunu hızlandırma konusunda bize yardımcı olun’ dedi. Daha etkili ve yetkili diye kavram üzerinden gidildi. Sonuçta bunun masaya getirilmesine dair bir kanaat çıktı." dedi.

"İMAMOĞLU VE YAVAŞ'IN CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLMASINA 1 ARKADAŞIMIZ İTİRAZ ETTİ"

Akşener "Bir arkadaşımız genel başkanlarımızın milletvekili olarak mecliste gruplarının başında olmasını önerdi. Genel başkanların danışma kurulu olarak olması gerektiğini belirtti. Bizim toplantıda açılan bu görüş bir karara bağlanmadan ortada kaldı. Benim durumum örnek gösterildi. Bende ‘faydası da oluyor zararı da’ dedim. Sonra masaya geldiğimizde 2 başkanımızın ‘koşu partneri’ olarak ben getirmiş oldum, CHP’yle anlaşarak. Bir arkadaşımız buna itiraz etti, bakan olmaları gerektiğine filan gitti iş. Sonra bu iki arkadaşımızın başkan yardımcıları olarak yer almalarına ve bizlerinde yardımcı olmalarına doğru gidildi." ifadelerine yer verdi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, altılı masaya sunmaya planladığı öneriyle "Birkaç gün vaktimiz olsaydı şunu önerecektik, Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem Başkanı ilan edin, sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerin başında olsunlar diyecektik. Kendi grupların başında olmasının daha mantıklı olduğunu düşünüyorum. Bu benim fikrim. Bunu sayın genel başkanlarla konuşacağım ama takdir masanın." demişti.