Abone Ol

İmamoğlu Tüm Tepkilere Rağmen Yine Nagehan Alçı'yı Seçti

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, otobüsteki isimlerden biri olan Habertürk yazarı Nagehan Alçı’ya röportaj verdi.

İmamoğlu Tüm Tepkilere Rağmen Yine Nagehan Alçı'yı Seçti

Ekrem İmamoğlu, geçtiğimiz aylarda düzenlediği Doğu Karadeniz gezisinde, otobüste yer aldığı için gündem olan Nagehan Alçı’ya röportaj verdi. 

İmamoğlu'ndan Nagehan Alçı eleştirilerine olay cevap! “Vız gelir, tırıs gider”İmamoğlu'ndan Nagehan Alçı eleştirilerine olay cevap! “Vız gelir, tırıs gider”

Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü, Ekrem İmamoğlu dönemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin icraatları üzerine AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve AK Parti İBB Grup Başkanvekili, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu tarafından AK Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıya katıldığını belirten Alçı, konuşulan iddiaları ve İmamoğlu yönetimine yöneltilen soruları ve suçlamaları aktardı.

Ekrem İmamoğlu’ndan aldığı cevapları da köşesinden okurlarıyla paylaşan Habertürk yazarı, “Ekrem Bey’in hiçbir itham ve sorudan kaçmayarak rakamlarla bu sorulara cevap vermesinin takdir edilmesi gerektiği kanaatindeyim” dedi ve ekledi: “Sayın İmamoğlu’nun yanıtlarına Sayın Göksu ya da Sayın Kabaktepe’nin bir itirazı varsa "onlar için de köşemin her zaman açık olduğunu hatırlatmak isterim.”

Nagehan Alçı’nın ‘Ekrem İmamoğlu ile yaptıkları, yapamadıkları ve İstanbul’un geleceğine dair…’ başlıklı röportajındaki sorular ve Ekrem İmamoğlu’nun cevapları şöyle:

1) Kemerburgaz Kent Ormanı tamamlanmıştı, Mevlüt Uysal’ın “Yakında açmayı planladığımız Kemerburgaz Kent Ormanı’nda incelemelerde bulunduk...” diye başlayan tweet'i var, bunu kabul ediyor musunuz Ekrem Bey?

Toplam alanı 5.526.000 metrekare olan Kemerburgaz Kent Ormanı’nın 2015 yılında 717.192 metrekaresi, 2016’da 1.406.676 metrekaresi, 2017’de 1.848.656 metrekarelik kısımları yapılmış Nagehan Hanım. Biz devraldığımız Haziran 2019 sonrası devir alınan 3.972.524 metrekarelik alanın eksiklerini tamamladık, yanı sıra 1.500.000 metrekarelik kısmı da yaparak halkın kullanımına açtık. AKP döneminde 4 yılda 4 milyon metrekare ancak yapılmış, biz ise 1.5 milyon metrekarelik alanı 5 ayda tamamlayarak Kemerburgaz Kent Ormanı’nı halkın hizmetine açtık.

2) AK Parti, Kurbağalıdere ıslah çalışmalarının kendi dönemlerinde yüzde 90 oranında tamamlandığını söylüyor. Kurbağalıdere siz geldiğinizde nasıldı Sayın Başkan?

2019 öncesi ilgili işin Ataşehir kısmı yapılmış, 80 yıllık çözülemeyen Kadıköy Kurbağalıdere kısmı bırakılmış. Biz Kurbağalıdere’nin 63 metrekare genişliğindeki Kadıköy kısmı 319 metre atıksu kollektörü, 136 metre yağmursuyu ve 569 metre dere ıslahı imalatı yaptık.

3) Silahtarağa ileri biyolojik atık su arıtma tesisini neden iptal ettiniz? AK Parti yerin üzeri ile ilgili değildi doğaya zararı yoktu diyor…

Silahtarağa Atıksu Tesisi için uzman görüşleri alındı Nagehan Hanım. Bakın size o görüşleri sıralayayım:

- Arıtılmış olsa bile Haliç Atıksu Deşarjı uygun değildir.

- Atıksu Master Planına uyumlu değildir

- Bu ihtiyaç Yenikapı ve Baltalimanı atıksu arıtma tesislerinde karşılanabilir.

- Söz konusu tesisin zemini tesis inşaatına uygun değildir, o nedenle tesis maliyeti kadar zemin iyileştirme maliyeti de gerekir.

Özetle tüm bunlar dikkate alındığında kamu zararı oluşturacağı gerekçesi ile projenin iptaline karar verdik.

4) Levazım-Dolmabahçe tünel çalışmalarını neden durdurdunuz Ekrem Bey?

Durdurmadık ki Nagehan Hanım…