MedyaFaresi MedyaFaresi

İmamoğlu Kanal İstanbul için itiraz dilekçesini verdi

İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne giden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Tüm hemşehrilerimi bu sorumluluğu yerine getirmeye davet ediyorum.16 milyon bunları söylemem için beni seçti. Bu millet yat, kat, saray istemiyor. Bu millet iş, aş, eğitim, ekmek istiyor" dedi.

Eklenme: 31 Aralık 2019 11:32 - Güncelleme: 31 Aralık 2019 11:37

Kentin ihtiyacının Kanal İstanbul olmadığını söyleyen Ekrem İmamoğlu, ÇED raporuna itiraz başvurusunda bulunmak için İstanbul Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gitti.Suyla ilgili üç bilim insanının raporunu okuduğunu ve uykularının kaçtığını söyleyen İmamoğlu, “Bir bilim insanının tarifi şu, siz yeraltı su kaynaklarını kurutuyorsunuz.

Istıranca’lardan gelen suyun İstanbul’a yer altı akışını yok ediyorsunuz. Bu yaratmak istediğiniz ada yarınlarda yerleşime uygun olmayan kurak bir alana dönüşme riskine sahip. Bunları ben değil, bilim insanları söylüyor. Altı sene önce yazılmış. Bir siyasi tartışma değildir bu. Siyasi hegemonya altında gazetede köşe yazısı yazmak ya da bir televizyonda konuşmayı bir kenara koyalım, bu konu başka bir konu.

Ben bugün tüm söylediklerimle tüm halkın haklarını korumak adına ÇED raporuna itiraz geldim. Bu süreci son ana kadar takip edeceğim. Varsa söylemek istediğiniz güzel cümleler kurun. Akılla, bilimle anlatın. Talimatla anlatmayın. Hiç kimseyi de korkutmuyor söyledikleriniz.” diyerek ekledi.İtiraz başvurusu öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ekrem İmamoğlu, “16 milyon bunları söylemem için beni seçti.

İstanbul’u sevmemektir. Biz şehrin vicdanını temsil ediyoruz. Ben istemiyorum diye kimse istemiyorum demesin. Bir başkası istiyor diye de kimse istiyorum demesin. Bu güne kadar kimsenin bilgi sahibi yapılmamasının tersine insanları daha fazla aydınlatacağız.” diyerek şöyle devam etti:“Bu millet yat, kat, saray istemiyor. Bu millet iş, aş, eğitim, ekmek istiyor. İnsanlar özel okulu bile evirip çeviremiyor. Bu sorunlar varken, uluslararası ilişkiler sorunları varken, birçok konuda sorunlarımız varken ülkeyi Kanal İstanbul ile meşgul etmek devlet adamlığına sığmaz.”

cumhuriyet