MedyaFaresi MedyaFaresi

İmamlar nikahtan sonra boşanmaya da el atabilir

Müftülere nikah yetkisi verilmesiyle ilgili tartışmalı yasal düzenlemenin ardından hükümet boşanmalarla ilgili de yeni düzen getirmeye hazırlanıyor: Boşanmak isteyen çiftler mahkemeden önce arabulucuya gidecek.

Eklenme: 20 Ekim 2017 09:29 - Güncelleme: 20 Ekim 2017 09:33

Adalet Bakanı Abdülhemit Gül, düşünülen sistemle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Bir uzman marifetiyle, arabulucu ya da hakem marifetiyle mahkeme psikolojisini görmeden bir aile arabuluculuğu üzerinde de çalışıyoruz. Dava açılmadan aile kurumunun ayakta durabilmesi için arabulucuya, hakeme gitme ve düşünme için süre verebilmeye yönelik çalışmalar yapılıyor.”

Danışman imam mı olur psikolog mu?
Boşanmalarda bir arabulucu olacaksa bu hizmet Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde verilecek.  Bakanlık bünyesindeki ‘uzman danışmanlar’ın arabuluculuk sistemi uzun süreden beri AKP’nin dile getirdiği bir sistem. Ancak bu uzmanın kim olacağı konusunda tartışma çıkmaya aday.

‘Eskiden imam araya girerdi’
Eski Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Fatma Şahin bu konuda şöyle demişti: “Boşanma sayılarını görünce ‘aile ombudsmanlığı’ akla geliyor. Bu kentleşme, göç olmadan önce küçük olaylarda bir aile büyüğü, kanaat önderi, bir öğretmen, bir imam gelir araya girerdi. Ailenin içinde bir şey varsa bunu kendi içlerinde düzeltirdi.” 

Bu sözler o dönemde  bakanlığın boşanmalarda imamları danışman yapıp kadına baskı yapılabileceği yönünde değerlendirilip eleştirilmişti.

‘Psikolog yerine imama ihtiyacımız var’

Yine eski Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Fatma Ramazanoğlu’nun 2015’te “Bizim, psikolog ve pedagoga  değil imama ihtiyacımız” var dediği de hala hafızalarda.

Bakanlığa psikolog yerine imam alınmıştı
Ramazanoğlu’nun 2015’te psikolog kadrolarını iptal edip bakanlığa bunun yerine 25 imam alması da danışmanlık ve arabuluculuk hizmetinin imamlara devredilmesinin alt yapısının kurulduğu yönündeki tartışmaları ateşlemeye aday.