MedyaFaresi MedyaFaresi

İmam Hatip kampanyası.. Altın veren de var para veren de

TÜRKİYE’nin çeşitli illerinden birçok dernek ve imam hatip lisesi, TEOG’da iyi puan alarak bu okulları seçecek öğrencilere hediyeler veriyor.

Eklenme: 10 Temmuz 2015 11:31 - Güncelleme: 30 Mart 2016 15:24

Hürriyet'ten Gülseven Özkan'ın haberine göre, Çorum’da Alaca Anadolu İmam Hatip Lisesi bu yıl TEOG sonuçlarıyla alacağı 68 öğrenci için kampanya başlattı. Hediyelerin okul aile birliği tarafından karşılanacağını anlatan bir okul yetkilisi şu bilgileri verdi: “Puanı 400’ün üzerinde olup da okulumuza başvuranlar arasından en yüksek puanlı öğrenciye her ay 100 lira burs verilecek. En yüksek puanlı 24 öğrenci de dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, bisiklet, yarım, çeyrek ve gram altın, fotoğraf makinesi, alışveriş çeki ve saat alacak.”

Afyonkarahisar’daki Bolvadin Anadolu İmam Hatip Lisesi de TEOG’da 400 ve üstü puan alan 25 öğrenciye aylık 100 lira burs verecek. Müdür Bekir Sıtkı Özaydın “Reklam yapmak için üniversite tercihlerindeki gibi bir uygulamaya geçtik” dedi.

Afyonkarahisar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Yardımcısı Osman Aydoğan da “450 ve üzerinde puan almış ilk 10 öğrenciye Umre seyahati ve bir yıl aylık en az 100 lira, diğer 10 öğrenciye bir yıl en az 100 lira, 10 öğrenciye de altın gibi sürpriz hediyeler verilecek” diye konuştu.

 

500 TL’LİK HEDİYE ÇEKİ

Benzer bir kampanyayı da Bolu’da İmam Hatip Okulları Platformu düzenliyor. Öğrencilerin imam hatip liselerini tercih etmeleri için proje başlatan platform, TEOG’da 440 ve üzeri puan alıp, Altındağ Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ile Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni tercih eden ilk 40 kişiye Umre tatili, laptop ve burs verecek.

İmam Hatip Okulları Platformu Koordinatörü Zekai Öztürk konuyla ilgili şunları söyledi:
“İmam hatip okullarının 28 Şubat döneminde kaybettiği kazanımları geri alma ve iadei itibar noktasında toplumsal sivil inisiyatif oluşturmayı hedefliyoruz. Okulların kalitesini arttırıp fiziksel ihtiyaçları gidereceğiz. TEOG’da yüksek puan alanların imam hatip okullarına yönlenmelerini istedik. Bazı veliler çocuklarını şehir dışında başka imam hatip liselerine göndereceklerini söylediler. Başarı kentimizde kalsın diye hediyeler vermeye karar verdik. 440 ve üzeri puan alıp ilk 10’a girenlere Umre tatili ve bir yıl burs, ikinci 10’a girenlere laptop ve bir yıl burs, üçüncü 10’a ise bir yıl burs hediyesi vereceğiz. Dördüncü 10’a giren öğrencilere ise bir yıl kırtasiye ve giyim olarak harcayabilecekleri 500 TL’lik hediye çekleri vereceğiz.”

 

DERNEKLERDEN DE TEŞVİK VAR

Konya Hocacihan İmam Hatip Lisesi Mezunları ve Mensupları Derneği de TEOG’da 440 ve üzerinde puan alarak bu liseye kayıt olan bütün öğrencilere aylık 200 lira burs, ücretsiz yemek ve servis imkânı sunuyor. Dernek ayrıca adaylara kitap, ders araçları, psikolojik rehberlik desteği de vereceğini söylüyor. Maddi ve manevi her soruna çözüm bulunacağı iddia ediliyor.

AYDA 200 TL

Sivas İmam Hatipliler Derneği’nin kampanyasında TEOG’da 400-450 aralığında puanla ildeki imam hatip liselerine kayıt yaptıran öğrencilere, mezun oluncaya kadar aylık 100 TL burs veriliyor. 451-500 aralığındaki puanla kayıt yaptıranlara ise aylık 200 TL burs ile birlikte tablet ve servis desteği sağlanıyor. En yüksek puanlı ilk 5 öğrenciye ise dizüstü bilgisayar hediye ediliyor. Her bir öğrenci için 4 bin liradan 10 bin liraya kadar bütçe ayrılabiliyor. Ayrıca takviye kursları, geziler, seminerler ve eğitim kamplarından yararlanma vaatleri de var.