MedyaFaresi MedyaFaresi

İlk şehir televizyonu İstweb TV yayına başladı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu dünyanın ilk şehir televizyonu olan İstWeb TV’nin internet yayınına başladı

Eklenme: 01 Kasım 2011 21:26 - Güncelleme: 11 Şubat 2016 07:32

Teknolojisi tamamen İBB’ye ait

Türkiye’nin ve dünyanın ilk şehir televizyonu İstWeb TV test yayını sürecini tamamlayarak internet üzerinden normal yayına başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu televizyonun tanıtım toplantısı Başkan Kadir Topbaş’ın katılımıyla Saraçhane Belediye Sarayı’ndaki Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Çok sayıda gazetecinin yer aldığı toplantıya Ünlü Televizyoncu Özlem Gürses ve Başkan Topbaş’ın Basın Danışmanı Ahmet Faruk Yanardağ’ın yanı sıra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Köksal Tandıroğlu-Mevlüt Vural-Ali Altıntaş, İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, Bilgi Teknolojileri Daire Başkanı Hakkı Tok, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Mevlüt Bulut, BELBİM Genel Müdürü Harun Maden, İstanbul Şehir Hatları A.Ş. Genel Müdürü Süleyman Genç ve İstWeb TV çalışanları katıldı.

İstWeb TV’nin İstanbul’daki otobüs, metro, duraklar gibi şehir ekranlarından ve internet üzerinden hizmet vereceğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, projenin tamamen İBB’ye ait olduğunu belirterek, dünyada bilgiyi üretmenin ve paylaşmanın çok önemli bir boyuta geldiğini söyledi. Teknolojinin imkanlarını öncelikle İstanbullulara yaşatmak istediklerini ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul artık bu televizyonla İstanbulluların parmak ucunda bulunuyor” dedi.

Projenin bütün yazılımlarının da İBB’ye ait olduğunu vurgulayan Kadir Topbaş, yurtdışından televizyon alıcılarının bu teknolojiye sahip olmak için taleplerinin oluşmaya başladığını kaydederek, şöyle konuştu; “Modernlik dünya teknolojilerini yakından takip etmek ve o teknolojileri kendinize adapte ederek en iyi şekilde kullanmaktır. İstanbul ve belediyemizin her alanda, her konuda dünya ile yarıştığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Mesai arkadaşlarımızın gayretli çalışmaları ile İstanbul dünyada yakından izlenen bir şehir hale geldi. Burada istweb.tv ile birlikte internet üzerinden açılışı yapıyoruz. Yazılım ve programlar her şey kendimize aittir. Belediyenin kendi elemanlarının gayreti ile yapılan bir çalışmadır.”

İlçeye yada kişiye özel yayın imkanı

Bu çalışmanın bir milat olduğunu ve birçok çevre tarafından örnek alınacağını dile getiren Topbaş, “Artık gelişen dünya şartlarında özellikle televizyonculukta büyük çığır başlıyor. Şu anda bir laptop ile bu yayını yapabilirsiniz. Artık kimse kendi özel hayatının başkaları tarafından tanzim edilmesini istemiyor. Bu televizyonda kişi ne istiyorsa, neyi seçecekse ona özel yayınlar alabilecek” diye konuştu.

İstanbul’da yaşayan insanların birçok alanda bilgiye kısa yolla ulaşması gerektiğini ifade eden Topbaş, trafikten meteorolojiye kadar İstanbul ile ilgili her şeye televizyonda yer verileceğini söyledi. Televizyonun ilk çıktığı dönemde televizyon misafirliklerini hatırlatan Topbaş, artık herkesin elindeki cep telefonundan bile televizyon izleme fırsatının bulunduğunu ve şehir televizyonu açısından yaşam alanındaki bilgilere ulaşılabileceğini anlattı. Her ilçenin kendi sorunu veya taleplerine göre de yayın yapılabileceğini ifade eden Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Ne kadar led ekran, alıcı varsa o kadar program olacak. Herkesin bir başkasına bağlımı olmadan kendi keyfine yönelik bir çalışma ortaya konulacak. Metroda, taksilerde, istasyonlarda her noktada bu sistem kullanılabilecek. Bu şehrin diğer şehirlerle olan yarışını güçlendirecek. Hayatınızın bir parçası olacak. 5 milyon belki 10 milyon insana ulaşılacak. Belki bebekler bile annesinden yalnız kaldıkların zaman İstWeb TV açmasını isteyecek. Limitsiz bir gelişim sistemine sahip bir televizyon olacak. Bir ekranda birden fazla şey görülebilecek. Bir tarafta dizi, bir tarafta haberler, bir tarafta maçı takip edebilirsiniz.”

Ünlü TV programcısından İstWeb TV’ye övgü

Toplantıya katılan televizyoncu Özlem Gürses de bütün ekibi kutlayarak, “Benim için de böyle bir şeye tanıklık etmek çok önemli. Başkanım, siz de İstanbulluların parmağının ucundasınız. Artık ayda bir soru cevap olacak sanırım” dedi. Başkan Kadir Topbaş da kendisinin de “Başkanın Ajandası” ismiyle televizyonda ayda bir program yaparak İstanbul’daki gelişmeleri değerlendireceğini söyledi. Kadir Topbaş, konuşmasının ardından toplantı salonuna kurulan ekranlarda İstWeb TV’nin şehrin çeşitli alanlarında 4 değişik ekranda yayın yapacağını gösterdi. Başkan Topbaş, daha sonra İstWeb TV çalışanlarıyla fotoğraf çektirdi.

İstanbulluların sokakta, alış-veriş merkezlerinde, ulaşım araçlarında ve daha binlerce ayrı noktada, internette kentle ilgili her türlü bilgiye anında ulaşabileceği bu ekran, 24 saat boyunca, dinamik bir şekilde hizmet verecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbullulara kazandırdığı İstWeb TV’den, bulunulan noktadaki trafik durumu, tüm şehir haberleri, Türkiye ve dünyadaki gelişmeler, ekonomik veriler, kentteki tüm kültür-sanat haberleri, spor faaliyetleri anında görülebilecek. İstanbul’a dair ne varsa hepsi televizyonun ekranında olacak. İstWeb TV’de yabancılar da unutulmadı. Yılda yaklaşık 9 milyon civarında turistin ziyaret ettiği İstanbul ile ilgili haberler İngilizce olarak da yayınlanacak. İstanbullunun, İstanbul’da bulunan herkesin gözü-kulağı İstWeb TV’de olacak.

Nerelerde izlenecek?

İnternet üzerinden yayın hayatına başlayan İSTWEB TV, caddeler ve meydanlar, otobüs durakları, metro istasyonları, iskeleler, kültür ve kongre merkezleri, sosyal tesisler, oteller, alışveriş merkezleri, kamu binaları, İSKİ ve İGDAŞ veznelerinden de izlenebilecek. Mobil uygulamalarla da dünyanın her yerinden iPad, iPhone, Andorid iletişim sistemleri aracılığıyla takip edilebilecek.