MedyaFaresi MedyaFaresi

İlan vererek bedelli parası arıyor

Bedelli askerlik imkanının açıklanmasıyla birlikte 18 bin TL'lik bütçe arayışları başladı. İlk seçenekler kendi birikimini kullanmak, aile ve arkadaşlardan destek almak ya da bankadan kredi çekmek. Bedelli askerlik yapmak isteyen bir akademisyen adayı, Adil Usturalı ise tüm bu seçeneklerin...

Eklenme: 03 Aralık 2014 13:03 - Güncelleme: 07 Nisan 2016 12:42

Doktora öğrencisi Adil Usturalı, Türkiye'de "imece usülü" olarak bilinen "crowd funding" yani bir projenin kitlesel olarak fonlaması yöntemiyle 18 bin TL'lik bedelli askerlik bütçesini karşılamak istiyor. Usturalı, bu amaçla popüler crowd funding sitesi Indiegogo'ya şu ilanı verdi:

"2 Aralık 2014 tarihinde hükumetin açıkladığı "bedelli askerlik" fırsatından yararlanmak istiyorum. Ancak 18000 TL benim için çok para. Akademisyen adayıyım, doktora yapıyorum, evliyim ve hayatımı askerlik hizmetiyle bölmek istemiyorum. Yaptığınız katkılar tamamen bedelli askerlikten yararlanmak için kullanılacaktır. Şimdiden teşekkürler!" 

Sosyal dayanışma 

Bu yöntemle gerekli parayı toplayabileceğine inanan Usturalı, "Tabii ki ideal bir yöntem değil, her şey ideal olsa zaten bunu yapmak zorunda kalmazdık. Ama olayın belki sosyal dayanışma yönünü ortaya çıkarır bu yöntem. Belki bir adım olur, hayırsever insanlar, iş adamları, vb. bedelli parasını ödeyemeyen ama topluma başka şekillerde katkıda bulunan vatandaşlara "bedelli bursu" gibi yardımlarda bulunur. Eşitsizlik bir nebze olsun hafifler" dedi.