MedyaFaresi MedyaFaresi

İkinci el araçta birinci sınıf dolandırıcılık! Nasıl yani?

Dolandırıcıların son dönemdeki hedefi, internet üzerinden ikinci el otomobil almayı düşünenler!

Eklenme: 16 Haziran 2009 20:42 - Güncelleme: 04 Nisan 2016 20:30

Dolandırıcıların son dönemdeki hedefi, internet üzerinden ikinci el otomobil almayı düşünen vatandaşlar. Yaz sezonuyla birlikte ikinci el araba satışları arttı.  
 
Dolandırıcılar da doğal olarak bu alanda faaliyetlerini sıklaştırdı. Her geçen gün, internet üzerinden birçok vatandaş dolandırılıyor. Mağdurlardan Bülent Karadaş, internetten beğendiği arabanın sahibi olarak tanıdığı kişinin hesabına 200 TL kaparo yatırdıktan sonra muhatabına bir daha ulaşamadı. 3 bin TL kaparo ödeyen Vahit Kocaadam da havaleyi yaptıktan sonra araç sahibini bir daha bulamamış.
Özellikle son yıllarda ürüne ulaşımda sağladığı kolaylık yüzünden internete kimse ’hayır’ diyemiyor. Tüm güzelliklerin yanında internet, yanlış ellerde birçok tatsız olaya da kapı aralıyor. İnternet üzerinden bilgiye ulaşan hacker’lara şimdi dolandırıcılar da eşlik ediyor. 200 TL’sini dolandırıcıya kaptıran mağdur Bülent Karadaş, başına gelenleri şöyle özetliyor: "İkinci el otomobil sitelerinde araçlara bakıyordum. Beğendiğim modeldeki arabanın Karabük’teki ilan sahibini aradım. İlan veren kişi; ’arayan çok, 500 TL kaparo yatırın, ben de ilanı çekeyim’ dedi. Ben 200 TL kaparo yatırdım. Kaparoyu yatırdıktan sonra ilan sahibini aradım. ’Az olmuş’ dedi; ancak kabul etti. Bu, son görüşmemiz oldu. Anlayacağınız, dolandırıldım." Karadaş, geçen zaman içinde arabanın gerçek sahibine ulaştığını belirterek, "Arabanın fiyatı 28 bin TL. Oysa kaparo yatırdığım kişi 23 bin TL değer biçmişti." diyor. Diğer mağdur Vahit Kocaadam da aynı yöntemle 3 bin TL kaybetmiş. Yüksek lüks model BMW için pazarlık yapmış ve ilan sahibinin belirttiği hesaba 3 bin TL yatırmış. Bir daha ilan sahibinden haber alamamış.

Vatandaş, nasıl dolandırılıyor?

Dolandırıcılar, ikinci el otomobildeki sanal sahtecilik olayını birkaç yöntemle yapıyor. En basit yöntem, bildik sitelerdeki otomobillerin birinden kopyasını çıkartarak, aynı siteye ilan verilmesi yöntemiyle yapılıyor. Diğer yöntem, park halindeki herhangi bir arabanın fotoğrafını çekerek, siteye ilan verilmesi şeklinde yapılıyor. Sahteciler bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra müşteri beklemeye geçiyor.