MedyaFaresi MedyaFaresi

İki yazara suikast ihbarı

Taraf gazetesi yazarı Murat Belge ve Cumhuriyet gazetesi yazarı Aydın Engin için dün T24 internet sitesinin kapısına 'suikast ihbar mektubu' bırakıldı.

Eklenme: 30 Eylül 2014 11:36 - Güncelleme: 08 Nisan 2016 06:38

Yazarlar Murat Belge ve Aydın Engin’e ‘Aydın Engin ve Murat Belge için karar alınmıştır’ yazılı suikast notu bırakıldı.

T24 internet sitesinin bulunduğu binanın girişindeki demir kapının altından, dün akşam 17.00 sıralarında posta yolu kullanılmadan elden bir zarf atıldı. Suikast hazırlığı olduğu belirlenen zarfta, Cumhuriyet ve T24 yazarı Aydın Engin ile Taraf gazetesi yazarı, Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Murat Belge için “karar alındığı” ve “vazifelendirme” yapıldığı belirtildi. Üzerinde mavi tükenmez kalemden çıktığı anlaşılan el yazısıyla, “Bir vatansever Sayın Bay Aydın Engin” yazılı zarfın içinden, yine el yazısıyla yazılmış, “Aydın Engin ve Murat Belge için karar alınmıştır ve şahıslar vazifelendirilmiştir. Tarih bilahare bildirilecektir. Ben bir vatansever olarak bunu çok yanlış buluyorum. Arzederim. Not: Şahıslara temiz alet verecekler” ifadeleri çıktı. Suikast notuna ilişkin Engin ile Belge’nin açıklamaları şöyle: 

Murat Belge: Görüş bildirecek kadar bir bilgim yok. Ne olduğunu anlamış değilim. Bu ülkede kıyamet kadar cinayet işlendi, işleniyor. Toplumsal hafızada iz bırakan olaylarda taraf olduğum doğrudur. Ancak bu süreçte özellikle o cenahtan kimsenin ayağına basmışlığım yok. Böyle bir şeyi beklemiyordum. Ancak Gezi olaylarından itibaren hükümeti eleştiriyorum. O cenahın işidir diyemem, ancak o cenahın etkisinde ama çizgisi dışında, marjinal öğelerinin işi olabilir diye düşünüyorum. Bunu özellikle belirtmek isterim. Benim için bir değeri yok, şimdilik arkadaşlarımla bir değerlendirme yapacağım, ona göre suç duyurusunda bulunacağım ve koruma talep edeceğim. 

Aydın Engin: Henüz ciddiye alınıp alınmaması konusunda fikrim yok. Ancak 70’li yıllar bu tür suikastların yoğun olduğu senelerdi. Ve ben gazeteci olarak doğrudan olayların içindeydim. Küçümsenmemeli, o yüzden yarın savcılığa suç duyurusunda bulunacağım. Emniyet Koruma Daire Başkanlığı’ndan koruma talebinde bulunacağım. Mayıs 2015’e kadar resmen koruma altında idim. Ancak bitişik koruma ile yaşamıyordum. Şimdi buna da alışmalıyım. 

‘DERHAL HAREKETE GEÇSİNLER'

T24 haber portalının yayın yönetmeni Doğan Akın da Cumhuriyet'e yaptığı açıklamada Emniyet’in ve savcılığın harekete geçmesi için açık çağrıda bulundu. Akın, “Neden bu iki isim hedef alındı? Yıllardır polis korumasında olan isimler bunlar. Hrant Dink suikastının ardından yazdıkları yazılar nedeniyle hain ilan ettiler. Aydın Engin ile Murat Belge, son olarak ‘İnkılap Tarihi ve tarih ders kitapları, başta Ermeni öğrencilerden olmak üzere, özür dilenerek derhal toplatılmalıdır. 2015’e giderken özlenen Türk-Ermeni barışının yolu buradan geçer’ ifadesini taşıyan ve ders kitaplarının nefret söyleminden arındırılmasını talep eden bildirinin imzacıları arasındaydı. Sizden önce bizleri savcılık ve Emniyet kaynakları aramalıydı. Derhal Emniyet ve savcılık kaynakları harekete geçsin” diye konuştu.