MedyaFaresi MedyaFaresi

IJF'den Sutton'ın ölümüne araştırma talebi

Uluslarararası Gazeteciler Federasyonu (IJF) İstanbul Atatürk Havalimanı tuvaletinde ölü bulunan eski BBC muhabiri, İngiliz gazeteci Jacky Sutton'ın ölümünün bağımsız ve şeffaf bir biçimde araştırılmasını istedi.

Eklenme: 21 Ekim 2015 09:05 - Güncelleme: 22 Mart 2016 19:00

Havaalanında ölen kadın BBC muhabiri çıktı

Merkezi Belçika'da bulunan Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ ) ile İngiltere'deki Ulusal Gazeteciler Sendikası (NUJ) ve Avustralya'daki Medya ve Sanat Birliği (MEAA) ortak yayınladıkları bildiride, Irak'taki Savaş ve Barış Haberciliği Enstitüsü'nün (IWPR) başkanlığını yürüten Sutton'ın şüpheli ölümünün bağımsız biçimde araştırılması gerektiği çağrısı yaptı.

Sutton'ın haziran ayından bu yana merkezi Londra'da bulunan ve savaş bölgelerindeki yerel gazeteciliği destekleyen Savaş ve Barış Haberciliği Enstitüsü'nde çalıştığı hatırlatılarak Sutton'ın intihar ettiği yolundaki yerel medyada çıkan haberlerin ailesi ve arkadaşları tarafından gerçekçi bulunmadığı ifade edildi.

ÖLÜM TEHDİTLERİ ALIYORDU

Açıklamada, geçtiğimiz mayıs ayında IWPR'nin Sutton'dan önce başkanlığnı yürüten Ammar Al Shahbander'ın da Irak'ta aracına konulan bombanın patlaması sonucu öldüğüne dikkat çekilerek Sutton'ın ölümünden önce ölüm tehditleri aldığına da vurgu yapıldı.

IFJ Başkanı Jim Boumelha, IWPR'nin önceki direktörü Ammar Al Shahbander'ın Irak'ta öldürülmesi ve Sutton'ın bu ülkeye yapacağı ziyaret öncesi ölü bulunmasının sonucu olarak Sutton'ın ölümünün tamamen şeffaf bir biçimde araştırılması ve bu ölümün İngiliz gazetecinin Irak'taki insani ilişkisi ile bağlantılı olup olmadığının incelenmesi gerektiğini bildirdi.

İngiltere'deki Ulusal Gazeteleriler Sendikası Genel Sekreteri Michelle Stainstreet ise söz konusu şüpheli ölümle ilgili olarak bağımsız ve şeffaf bir araştırmanın yapılmasının çok büyük önem taşıdığını ifade etti.

Jacky Sutton'ın, aralarında Afrika, Afganistan, Irak ve Gazze'nin de bulunduğu çok sayıdaki ülkede Birleşmiş Milletler adına projeler yürüttüğü de aktarıldı.

Sutton'ın 17 Ekim'de Londra'dan İstanbul aktarmalı Erbil'e gitmek üzere Atatürk Havalimanı'nda bulunurken uçağını kaçırdığı, daha sonra tuvalette ölü bulunduğu açıklanmıştı.