MedyaFaresi MedyaFaresi

İçişleri Bakanı Soylu: Seçimlerde İstanbul'da hile, suistimal ve yolsuzluk yapıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Büyükçekmece'deki sahte seçmen iddiasıyla ilgili olarak "Olay, bugün olmadı, ama bir usulsüzlük olayı var. Burada bir hile, suistimal var. Suç ortada, seçime yönelik bir yolsuzluk yapıldı; adli tahkikat zaten Ocak 2019'da açıldı" dedi.

Eklenme: 09 Nisan 2019 17:09 - Güncelleme: 09 Nisan 2019 17:29

Ankara'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Soylu, 31 Mart seçimlerinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını eleştirdi. "Sanki devlet kapsından hiç girmemiş insanların yorumlarıyla karşı karşıyayız" diyen Soylu, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na "Hiç devlet bilmeden kurum bilmeden cahilane taraflarını üzülerek takip ediyorum. Devlette bu kadar görev yapmış insanların en ufak bilgileri yoksa halkın karşısında böyle değerlendirme yapıyorlarsa bu ya cahilliktir ya da kötü niyettir" dedi.

Soylu, Büyükçekmece'deki sahte seçmen iddiasıyla ilgili olarak şunları söyledi: 

"Büyükçekmece'de bir olay söz konusu. Bugün olmamış. Bu olay bir yolsuzluk ve usulsüzlük olayı. Bugün olmamış, seçime yönelik olmuş. AK Parti'nin müracaatıyla ortaya çıkmış. Burada birileri usulsüzlük ve yolsuzluk yaptı demişler. Bunu tespit etmişler. Nasıl? Seçim takvimi içerisinde tespit edilmiş.

Bunu yapan mevcut belediye başkanlarını yakınları. Nüfus müdürlüğüyle ilişkisi ne? Herkes istediği arsaya gidip ismini yazamaz. Nüfus müdürlüğü nerenin arsa olduğunu bilir. 2017'de yeni kimlik dağıtımına geçtik. 37 milyon kimlik verdik. mevcut nüfus idarelerindeki personel sayısını artırmamız gerekti. Büyükçekmece'deki ayrı bir iş yaptı, geldi oraya oturdu çalışmasını 2019'da yapılacak seçime dayandırdı. Neticede bilgisayarın başında olan bir adam. Burada bir arsaya bir iş yerine bir kişi yazabilecek bir kişi. Bunu kimsenin anlaması mümkün değil. Seçmen listeleri üzerinden bir çarpıklık olduğu görüldü. Askıya çıktığı zaman bir kısmı tespit edildi. Zaman limiti buna müsaade etmedi. 

Biz işimizi gücümüzü bıraktık şu adamlar burada oturuyor mu oturmuyor mu diye kontrol ettik. Görünce suç duyurusunda bulunduk. Bunu yapan burada geçici olarak görevlendirilen belediye görevlisi. Bu artık hukuki bir mesele oldu. Ocak ayından beri devam ediyor. Bakanlık olarak oradaki tahkikatı o günden itibaren devam ettiriyoruz. Burada bir hile, suistimal var. Bir yolsuzluk var. Dışarıdan getirilen insanların seçime tesir edici bir yaklaşım ortaya konması. Şikayet üzerine ortaya çıkmış bir konu.

Bir suç ortada, yolsuzluk yapılmış. Bugün olduğu için seçime yönelik tartışıyoruz. Normalde nüfus idarelerinde eksiklikler olabilir. Adli tahkikat ocak 2019'da zaten açılmış. O günden bu yana seçimin ne olacağını nereden bilelim. Tahkikat yürüyor. Bir siyasi parti hakkım gasp edildi, meshulu sizsiniz diyor."

31 Mart seçimlerinde İstanbul'da hile, suistimal ve yolsuzluk yapıldığını ileri süren Soylu, "Bizim iki kimliğimiz var, mesele; biz, işimize siyasi menfaat karıştırıyor muyuz karıştırmıyor muyuz, mesele bu" dedi.

Seçim gecesi partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım'la bir araya geldiğini doğrulayan Soylu, "Görüştüysek ne var. Toplantı yapmışız da ne olmuş; Binali Bey bizim büyüğümüz, abimiz" diye konuştu. 

İçişleri Bakanı Soylu: CHP ve ilgili siyasi partiler bizim yaptığımız işlerle ilgili seçime yönelik herhangi bir eksiklik ortaya koydular mı; böyle bir şey söz konusu değil