MedyaFaresi MedyaFaresi

İbrahim Kiras: Davutoğlu ya da Babacan Cumhur İttifakı’na dahil edilebilir mi hesapları yapanlar var

Karar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, yeni parti kurma hazırlığı içinde olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan'ın AKP için siyasi bir tehdit olduğunu yazdı.

Eklenme: 07 Aralık 2019 09:29 - Güncelleme: 07 Aralık 2019 09:33

Yeni parti kurma hazırlığı içinde olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan’ın AK Parti için siyasi bir tehdit oluşturduğunu belirten Karar Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, “Çaresizlik o noktada ki ‘Davutoğlu ile Babacan’dan biri acaba Cumhur İttifakına dahil edilebilir mi’ hesapları yapanlar var yüksek sesle” dedi.

Kiras, “Bu insanlar giderken arkalarından teneke çalan kişilerin şimdi böyle stratejiler üretmeleri çok ilginç” ifadelerini de kullandı.
Kiras’ın, “Peki, HDP ne olacak?” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“İlk gündeme geldiği sıralarda da uzunca değerlendirdiğimiz bu konuyu şunun için hatırlamakta fayda var: Bugün iktidar partisi için asıl problem kendi içinden kopan gurupların oluşturduğu siyasi tehdit. Biri Ahmet Davutoğlu, diğeri Ali Babacan liderliğinde yola çıkan iki yeni parti girişimi her halükârda AK Parti’den belirli oranda bir seçmen kitlesini transfer edecek. Buna karşılık, iktidar partisini yönetenler ise epeyce süredir ‘şununla mı ittifak yapalım, bununla mı cephe kuralım’ diye hesap yapıp dururken parti tabanındaki küskünleri yeniden kazanmayı, artık böyle gitmez diyerek ayrılan eski yol arkadaşlarıyla ittifak yapmayı hiç akıllarına getirmediler.

AK Parti-MHP oyları yetmez olunca Doğu Perinçek ittifaka dahil edildi, HDP olabilir mi diye düşünenler bile oldu, Öcalan bizzat cezaevinden gönderdiği mektupla Cumhur İttifakına destek verdi… ‘Koalisyonlar ne kötü şey be birader’ denilerek geçilen hükümet sisteminde iktidar ortaklarının sayısı her geçen gün artıyor… Taşıma suyla değirmeni döndürmek için her ihtimal hesaba katılıyor ama yıllar boyunca bu değirmeni döndürmüş olan derenin suyunun neden kuruduğunu araştırmak akla gelmiyor.

Çaresizlik o noktada ki ‘Davutoğlu ile Babacan’ın aralarında anlaşamadıkları için ayrı ayrı kurdukları partilerin aynı siyasi blokta yer almaları mümkün olmayabilir. Bunlardan biri acaba Cumhur İttifakına dahil edilebilir mi’ hesapları yapanlar var yüksek sesle… Bu insanlar giderken arkalarından teneke çalan kişilerin şimdi böyle stratejiler üretmeleri çok ilginç…”

İbrahim Kiras’ın yazısının tamamını okumak için tıklayın.