MedyaFaresi MedyaFaresi

İBB'de krize sebep olan Bahaddin Yetkin CHP'li vekilin kardeşiyle ortak mı?

Ataması kamuoyunda yankı yaratan Bahaddin Yetkin'in CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl'ün kardeşi Sertaç Bingöl'le ortak olduğu ileri sürüldü.

Eklenme: 14 Ağustos 2019 23:27 - Güncelleme: 14 Ağustos 2019 23:35

Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri A.Ş.’ye (iSBAK) atadığı ve tepkilere neden olduğu için sonrasında istifasını istediği Bahaddin Yetkin istifa ederek görevinden ayrılmıştı.

Bahaddin Yetkin’in sosyal medya hesapları üzerinden de, CHP ve İYİ Parti Genel Başkanları hakkında yapılan hakaretleri beğendiği ve Gezi Parkı direnişe karşı tutumu, ezanın ıslıklandığı yalanına desteklediği mesajları da dikkat çekmişti.

Yetkin ile ilgili ortaya atılan yeni bir iddia ise şöyle:

Bahaddin Yetkin'in CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl'ün kardeşi Sertaç Bingöl'le ortak olduğu ileri sürüldü. İTO kayıtlarına göre, Sertaç Bingöl ile Bahaddin Yetkin'in, NOVELTY adlı Avcılar merkezli bir şirket kurarak ihaleler aldığı belirtildi.

Odatv'nin haberine göre, Bahattin Yetkin'le bir teknoloji şirketinde "ortak olduğu" iddiasıyla gündeme gelen Sertaç Bingöl de konunun ortaya çıkmasının ardından açıklama yaptı.

Sertaç Bingöl şu açıklamayı yaptı:

"2017 yılında TEKNOKENT'e faaliyetlerde bulunmak ve iş yapabilmek adına var olan bir şirketi devralmak üzere girişimlerde bulundum. Bu sırada sektörde iş yapan yöneticilerin tavsiyesi ile ismi daha sonra İSBAK'taki atamalarla gündeme gelen Bahattin Yetkin'in şirketinin devrine hazır olduğunu söyleyerek bizi yönlendirdiler.

NOVOTELY adlı şirketin tüm hisselerini 10 Nisan 2017 tarihinde devraldım ve haberde adı geçen Bahattin Yetkin ile şirketin bir ilgisi kalmadı. Söz konusu bu devir işlemi 10 Nisan 2017 tarihli ticaret sicil gazetesinde de yayınlandı.

2017'de gerçekleşen bu işlemleri, CHP PM Üyesi ve Ankara Milletvekili ağabeyim Tekin Bingöl ile ilişkilendirmek ve bugünkü süreçle bağlantı kurmak haksızlıktır. Ağabeyim Tekin Bingöl, adı geçen şirkete ortak değildir.

Şahsımın şirket devraldığı tarih 23 Haziran 2019 seçimlerinden 2,5 yıl öncesi olup, şirketi devralırken, ne İBB seçimleri ne de Sayın Ekrem İmamoğlu'nun adaylığı gündemde yoktu.

Bahattin Yetkin'le tamamen tesadüften ve zorunluluktan kaynaklanan şirket devri işlemini farklı bir zemine çekmenin kimseye fayda getirmeyeceğini düşünüyor ve gerçekleri kamuoyunun bilgisine sunma ihtiyacı hissediyorum."